Çocuk acil kliniğine başvuran derin anemili hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of patients with deep anemia applying to the children's emergency clinic
  1. Tez No: 780165
  2. Yazar: HANDENUR DEMİR KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKYÜZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmada derin anemiyle başvuran hastaların tanı, yaş grupları ve cinsiyete göre incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışma evrenini 01.01.2016-31.12.2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran, hemoglobin (Hb) 7 gr/dl altında saptanan 364 çocuk hasta oluşturmaktadır. Hastalar anemi ayırıcı tanılarına, yaşa, cinsiyete ve Hb değerlerine göre gruplandırıldı. Demir eksikliği anemisi (DEA) ve megaloblastik anemisi olanlar hematolojik parametrelerine göre incelendi. Başvuru şikâyetleri ve fizik muayene bulguları değerlendirildi. Hematolojik malignite ve hemolitik anemi tanısı alanlar kendi içlerinde incelendi. Bulgular: Hastaların %52,7'sinin erkek, yaş ortalamasının 78,7±73,60 ay, %74,7'sinin eritrosit süspansiyonu aldığı saptanmıştır. Hastalar en fazla %27,2 (99 kişi) ile DEA, ikinci sırada ise %16,8 (61 kişi) ile hematolojik malignite tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the patients who are admitted with profound anemia according to the diagnosis, age groups and gender. Method: The study population consists of 364 pediatric patients with hemoglobin (Hb) below 7 g/dl, who are admitted to Ondokuz Mayıs University Pediatric Emergency Service between 01.01.2016 and 31.12.2020. Patients were grouped according to differential diagnosis of anemia, age, gender and Hb values. Patients with iron deficiency anemia (IDA) and megaloblastic anemia were analyzed according to their hematological parameters. Application complaints and physical examination findings were evaluated. Those who were diagnosed with hematological malignancy and hemolytic anemia were analyzed among themselves. Results: It was determined that 52.7% of the patients were male, mean age was 78.7±73.60 months, and 74.7% of them received erythrocyte suspension. Patients were diagnosed with IDA at the highest rate with 27.2% (99 people) and and followed by hematological malignancy with 16.8% (61 people) .