Endometrioziste bir oksidatif stres belirteçi olarakiskemi modifiye albümin düzeyi (İMA)
The level of İMA as an oxidative stress marker in endometriosis
- Tez No: 780164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DİLBAZ, DOÇ. DR. YASEMİN TAŞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızda, orta/ağır endometriozis olgularında serum ve batın yıkama sıvısında İMA düzeyinin bakılması ve böylece endometrioziste oksidatif stresin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla yapılan prospektif çalışma, Ocak ve Nisan 2013 tarihleri arasında Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalardan elde edilen serum ve batın yıkama sıvısı incelenerek gerçekleştirildi. Dismenore, disparoni ve/veya pelvik ağrı şikayeti olan ve 3 ay süre ile uygulanan medikal tedaviye cevap vermeyen (NSAİİ veya KOK), USG'de endometrioma ile uyumlu ovaryan kitlesi olup laparoskopi uygulanan ve histopatolojik olarak endometriozis tanısı alan 35 kadın çalışma grubu olarak belirlendi. Kontrol grubu olarak benzer demografik verilere sahip sterilizasyon amaçlı başvurarak laparoskopik bilateral tüp ligasyonu yapılıp normal laparoskopik bulgulara sahip olduğu gösterilen 35 kadın dahil edildi. Periton ve serum sıvısı İMA düzeyleri albumine bağlanmayan kobalt (ıı)'ın dithioerthreitol ile oluşturduğu kompleks kolorimetrik metodla spektrofotometrik olarak ölçüldü. Bulgular: Yapılan istatistiksel analizler sonucunda endometriozis ve kontrol grubunun serum sıvısı İMA düzeyleri birbirine benzer bulundu (p>0.05). Batın yıkama sıvısı İMA düzeyi için ortalaması endometriozis grubunda 0.52±0.18 abs/u, kontrol grubunda 0.44±0.15 abs/u olarak bulundu. Endometriozis grubunda batın yıkama sıvısı IMA düzeyi ortalaması (0.52±0.18 abs/u), kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulndu (t=2.054; p=0.044). Sonuç: Çalışmamızda oksidatif stresle ilişkili bir hastalık olduğu kabul edilen endometrioziste endometriotik lezyonlar için bir mikroçevre oluşturan periton sıvısında bulunan İMA' nın oksidatif stresi göstermede bir belirteç olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to examine the peritoneal fluid and serum levels of ischemia modified albumin (IMA) with diagnosis of moderate/severe endometriosis. As a result of this study we aimed to determine the role of oxidative stress in endometriosis. Material and Methods: This study was designed as a prospective controlled clinical trial at Etlik Zubeyde Hanim Women's Health Education and Research Hospital between January and April 2013. We examined IMA levels of serum and peritoneal fluid of women who admitted to our hospital. 35 cases, having dysmenorrhea, dyspareunia and/or pelvic pain symptoms and no response to medical treatment during 3 months (NSAİD or COC) , an ovarian mass compatible with endometrioma in USG who underwent laparoscopy and also diagnosis of endometriosis hystopathologically were assigned as study group. The control group consisted of 35 women, who underwent laparoscopy for tubal sterilization and no visible endometriosis at laparoscopy. IMA levels of serum and peritoneal fluid were measured spectrophotometrically by colorometrik method with complex of albumin non-binding cobalt(ıı) and dithioerthreitol. Results: Serum İMA levels were similar between both groups (p>0.05). The average peritoneal fluid İMA level was 0.52±0.18 abs/u in endometriosis patients and also 0.44±0.15 abs/u in control group. İn endometriosis group, the average of peritoneal fluid İMA level was statistically significantly higher than control group (t=2.054; p=0.044) Conclusion: We showed that , peritoneal fluid IMA level can be used as a marker in assesing oxidative stress in patients with endometriosis.