Arazi ve orman değerinin saptanması konusunda araştırmalar
Researches on land and forest valuation
- Tez No: 78018
- Danışmanlar: PROF. DR. UÇKUN GERAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
III ÖZ Arazi ve Orman Değerinin Saptanması Konusunda Araştırmalar Bu çalışmanın amacı; arazi ve orman değerini belirlemek, arazi ve orman değerini etkileyen unsurları ortaya koymak, değer belirleme işlemiyle ilgili sorunları saptamak, söz konusu sorunlara uygun çözümler üretmek, ayrıca ormancılık sektöründe kullanılabilecek faiz oram düzeyini ve bu faiz oranın nasıl belirlenebileceğini araştırmaktır. Araştırmada değer belirlemek için dört yöntem uygulanmıştır. Bunlar; İstatistik Yöntem, Gelir (Kapitalizasyon) Değeri Yöntemi, Gider (Maliyet) Değeri Yöntemi ve Dönüşüm (Artık) Değeri Yöntemidir. Bu yöntemlerden Gelir Değeri Yöntemi, orman alanının (odun üretimine yönelik işletilenler) arazi ve orman değerini; istatistik Yöntem, orman ve tarım alanlarındaki arazi değerini, Dönüşüm Değeri Yöntemi ile Gider Değeri Yöntemleri ise yalnızca ağaç serveti değerini belirlemek için kullanılmıştır. Bu çalışmada düzenlenen periyodik ve yıllıkorman işletmelerinin arazi ve orman değerleri: 1- sürekli (bugünden sonsuza) düzenli / normal kuruluşta olması, 2- başlangıçta anormal kuruluşta; ancak, düzenleme süresi (Ds) sonundan itibaren sonsuza kadar sürekli düzenli/normal kuruluşta olması durumlarına göre hesaplanmıştır. Ayrıca, söz konusu işletmelerin içinde bulundukları koşullarla ilgili farklı senaryolar türetilerek de arazi ve orman değerleri belirlenmiştir, istatistik yöntemle arazi değeri, ele alınan örnekleri sınıflandırmaksızın ve bazı özelliklere göre sınıflandırarak ayrı ayrı irdelenmiştir. Ağaç serveti değeri esas olarak Dönüşüm Değeri Yöntemi kullanılarak belirlenmekle birlikte, işletme sınırlarındaki farklı yaş kademelerine ait ağaç servetlerinin değerleri Kesim Değeri (ASKD), Gider Değeri (ASGD), Gelecek Değeri (ASGLD) ve Karma Değer (ASKMD) Yöntemlerine göre de belirlenmiştir. Değer belirleme çalışmalarından ayrı olarak, ormancılık sektöründe kullanılabilecek faiz oranı tarım arazilerinin pazar değerleri ile orman arazisinin Faustmann ve Oswald formülleri ile hesaplanan gelir değerleri karşılaştırılarak (İterasyon yöntemiyle) saptanmıştır. Söz konusu karşılaştırmalar, tarım arazileri değişik şekillerde sınıflandırılarak (- ele alınan tüm taran arazileri, - ormana yakın tarım arazileri, - yalnızca zeytin yetiştirilen tarım arazileri, - marjinal tarım arazileri) yapılmıştır. Söz konusu çalışmalar mekansal olarak, araştırma alam olarak seçilen Ayvalık Devlet Orman İşletme Şefliği'nde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT“Researches on Land and Forest Valuation”The purpose of this study named as“ Researches on Land and Forest Valuation”is; - to estimate forest and land values - to find out the parameters affecting land and forest values - to shape the problems about appraisal processes - to produce solutions for such problems - furthermore to work out the rate of interest in forestry and to investigate how to determine this rate. In this study four different approaches have mainly been utilised. These are Statistics Method, Capitalization Method, Cost Method and Convercion Method. Among these, Capitalization Method has been used to determine forest and land values of forest areas, whereas Statistics Method has been included to deal with values of forest lands and agricultural lands. The other two, Convercion and Cost Methods, have been used merely for the investigation of timber values. Forest, forest land and timber, appraisals have been done according to the fact that periodic and annual enterprises are founded depending upon the forest structures as normal or abnormal. Besides, these value estimations have also been made by using alternative scenarios created. Appraisal of forest land by Statistics Method has been examined under the conditions in which either non-classified examples were taken or some cases were chosen as classified issues with respect to some of their features. As a subject for an enterprise, the timber values of different age classes of the forests have also been interpreted by Stumpage Value (Cutting Value), Income Value, Cost Value, and Mixed Values Methods, although timber value is basically determined by Convercion Method. Apart from studies of appraisals, the rate of interest in forestry has been investigated in an iterative fashion by comparing the market values of agricultural areas with forest areas' incomes calculated using Faustmann and Oswald formulas. These comparisons have been made according to the classifications of agricultural areas such as taking all examples together, considering the ones that are close to forests, engaging the ones on which olive trees are grown or marginal agricultural areas. The forementioned studies have been conducted in“Ayvalık Devlet Orman İşletme Şefliği”that has been taken as the proper and suitable instance.