Ünye montmorillonitine değişik katyonların bağlanmasının incelenmesi
Investigation of removal of various cations from ünye montmorillonite
- Tez No: 78017
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KAYADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
V. ÖZET ÜNYE MONTMORİLLONİTİNE DEĞİŞİK KATYONLARIN BAĞLANMASININ İNCELENMESİ Ünye Montmorilonitine, fabrika atık sularında bulunan ağır metal katyonlarının bağlanması incelenmiştir. Montmorillonite, Cu, Pb, Zn, Hg, Sr, Cd ve Cr ağır metal katyonlarının sorpsiyonu (tutma/tutulma), yukarıda bahsedilen ağır metal katyonların çözeltilerinin çeşitli miktarlarda Montmorillonit kil ile karıştırılması suretiyle araştırılmıştır. Ayrıca, bu kilin farklı konsantrasyonlarındaki (NH4C1) amonyum klorür ile muamele edilerek de ağır metal katyonlarını tutması incelenmiştir. Ünye Montmorilloniti (NH4C1) amonyum klorür ile işlem gördükten sonra yukarıda sözü edilen katyonları büyük ölçüde tutmaktadır. Özellikle Sr++ ve Pb++ iyonlarına karşı tutma yeteneği oldukça fazladır. 91
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF REMOVAL OF VARIOUS CATIONS FROM ÜNYE MONTMORILLONITE In this Thesis, the removal of some heavy metal cations exist in the fctory sewage sludges has been studied. For this reason, a clay material, namely“Montmorillonite”from Ünye was selected. The sorption of Cu, Pb, Zn, Hg, Sr, Cd and Cr metal cations onto the Montmorillonite was investigated by mixing the solutions of the a forementioned cations with the various amount of Montmorillonite. In addition, Montmorillonite was treated with different concentrations of“Ammonium chloride”(NH4CI) and the sorption of these heavy metals onto the Montmorillonite was studied. After treatment with“Ammonium chloride”(NH4CI) the Ünye Montmorillonite has removed the Cu, Pb, Zn, Hg, SR, Cd, Cr heavy metal cations in high ratio. Especially, the clay has a big sorption capability to the Pb2+ and Sr++ cations. 92