Klorlu organik madde içeren atıksuların yükseltgeme süreçleriyle arıtılması
Treatment of chilorinated materials containing wastewater by oxidation processes
  1. Tez No: 78019
  2. Yazar: NEVZAT TANIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET KLORLU ORGANİK MADDELER İÇEREN ATTKSULARIN YÜKSELTGEME SÜREÇLERİYLE ARITILMASI Bu çalışma, H2O2/UV ve Fe27 H2O2 kombinasyonları ile yapılan oksidasyonlardan elde edilen sonuçlar içerir. Bu oksidasyon prosesleri, UV/H2O2 ve Fenton Reaktifi ile düşük pH seviyelerinde (2~3) ve değişik Fe2+/H202 molar oranlarında gerçekleştirilmiştir. UV kullanılan denemelerde 11 W'hk düşük basınçlı cıva lambası ile ışınlama yapılmıştır. Denemeler için önemli iki klorlu organik bileşik 'monolinuron' ve 'Iinuron' model olarak seçilmiştir. Bu bileşiklerin analizi gaz kromatografi/elektron yakalayıcı dedektör (GC/ECD ) yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bileşikler Avrupa Konseyİ'nin listesinde yer almaktadır. ( 76/464EEC-European Council Directive ) AB tarafından yüzeysel sular ve atıksular için maksimum kirleticilerin seviyeleri öngörülmüştür ( EC, 1986, 1988, 1990 ). Bu yüzden bu tür bileşikler ülkemiz için de önemlidir. Bu çalışmaya dayanarak Fenton Reaktifınin seçilen herbisitlerin arıtımında etkili olduğu söylenebilir. Bunun yanında UV/H2O2 kombinasyonu daha az etkili olmaktadır. H2O2 ve Fe2+ ayrı ayrı kullanıldığında, degradasyonda önemli bir etkileri olmamaktadır. Bunun da nedeni OH radikallerinin oluşmamasıdır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY TREATMENT OF CHLORINATED ORGANIC MATERIALS CONTAINING WASTE WATER BY OXIDATION PROCESSES This study presents the results obtained from oxidation with H2O2/UV and Fe 7 H2O2 combinations. The oxidation processes were carried out using in UY/ H2O: and Fenton Reagent (Fe 27 H2O2) in low pH (2-3) and in the presence of hydrogen peroxide (H202), with different Fe 27 H202 molar ratios. A 1 1 W“low pressure mercury lamp”was used in UV treatment. Two different chlorinated organic compounds which are named“Monolinuron”and“Linuron”were used as sample. They are also herbicides. Analysis of this compounds were achieved by means of gas chromatography/electron capture detection. (GC/ECD) These compounds which are included and List of the European Council Directive 76/464 EEC. The maximum contaminant levels have been stipulated by the EU for wastewater and surface water. (EC, 1986, 1988, 1990) For this reason that kind of compounds are also important for Turkey. At the end of this study we can maintain that Fenton Reagent is especially effective for turbid, colored and organic materials containing waste water. On the contrary“UV+H2O2”system cannot used for turbid waste water. They had not been affected sharply on degradation, when H2O2 and Fe2+ were used separately, because of not being of producing of OH radicals. VII