Acil servisten yoğun bakım ünitesine yatan COVİD-19 hastalarında PIRO ve CURB-65 skalasının morbidite ve mortalite üzerine belirleyici etkisinin araştırılması
Investigation of the determinant effect of the PIRO and CURB-65 scale on morbidity and mortality in COVID 19 patients installed from the emergency department to intensive care unit
- Tez No: 780214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Çin'in Wuhan şehrinde 2019 Aralık'da ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020'de küresel düzeyde pandemi ilan edilmiştir. Covid-19 hastalarının yoğun bakım, servis ya da evde takibine yönelik kararın verilebilmesi için mortalite düzeylerinin ve ihtiyaçlarının hızlıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Skorlama sistemlerinin kullanımı, acil servis ve yoğun bakım hekimlerinin hastaları daha etkili ve hızlı değerlendirmelerine yardımcı olabilir. Bu çalışma Covid-19 hastalarında yoğun bakım ihtiyaçları ve mortalite düzeylerinin belirlenmesinde CURB-65 ve PIRO skalalarının kullanılabilirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızın evren ve örneklemi Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran ve yoğun bakıma yatış kararı alınan hastalar oluşturmaktadır. Hastane bilgi sistemi üzerinden alınan verilerle CURB-65 ve PIRO skorları belirlenmiştir aynı zamanda kan parametreleri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS Statistics 22 veri programı ile kaydedildi. Sürekli değişkenlerin normalliği Shapiro-Wilk's testi, varyansların homojenliği de Levene testi ile incelendi. İki grup arasında farklılık için, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik testi kullanıldı. Nitel değişkenler arasındaki ilişki için Ki-Kare testi kullanıldı. Nicel değişkenler aritmetik ortalama ± standart sapma ve nitel değişkenler sayı ve yüzde biçiminde gösterildi. Nicel değişkenler arasındaki ilişki için pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 100 hasta dahil edildi. Hastaların %58'i erkek ve %42'si kadındı. Vefat edenlerin %39'u erkek ve %28'i kadındı. Hastaların %67'si yoğun bakımda vefat etmiştir, %33'ü ise yoğun bakımdan servise alınmıştır. Hastaların yaş ortalamaları 68,93 idi. CURB-65 skoru ortalama 2,52, PIRO skoru ortalama 2,79, Glasgow skoru ortalama 12 idi ve yatış günü ortalaması 14,78 bulunmuştur. Hastaların %40'ında ek hastalık yoktu. %5 hastada nörolojik, %6 hastada kanser (CA), %9 hastada ABY+KBY, %5 hastada KKY, %15 hastada HT, %4 hastada Astım-KOAH ve %16'sında DM+HT vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It emerged in Wuhan, China in December 2019 and was declared a global pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. In order to make a decision about the intensive care, service or home follow-up of Covid-19 patients, the mortality levels and needs should be evaluated quickly. The use of scoring systems can help emergency and intensive care physicians evaluate patients more effectively and quickly. This study was conducted to investigate the usability of the CURB-65 and PIRO scales in determining the intensive care needs and mortality levels in Covid-19 patients. Materials and Methods: The population and sample of our study consists of patients who applied to the emergency department of Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital and were admitted to the intensive care unit. CURB-65 and PIRO scores were determined with the data obtained from the hospital information system, and blood parameters were recorded at the same time. The obtained data were recorded with the SPSS Statistics 22 data program. The normality of continuous variables was evaluated with the Shapiro-Wilk's test, and the homogeneity of the variances was examined with the Levene test. The Significance of Difference Between Two Means test was used for the difference between the two groups. Chi-square test was used for the relationship between qualitative variables. Quantitative variables were presented as arithmetic mean ± standard deviation and qualitative variables as numbers and percentages. Pearson correlation coefficient was used for the relationship between quantitative variables. Results: 100 patients were included in the study. 58% of the patients were male and 42% were female. 39% of those who were considered as missing were male and 28% were female. 67% of the patients died in the intensive care unit, and 33% were taken to the intensive care unit. The mean age of the patients was 68.93. The mean CURB-65 score was 2.52, the PIRO score was 2.79, the Glasgow score was 12, and the mean day of hospitalization was 14.78. 40% of the patients did not have any additional disease. ), 9% patients had ARF+CRF, 5% had CHF, 15% had HT, 4% had Asthma-COPD, and 16% had DM+HT.