Uçucu küllerin kumlu zeminlerin sıvılaşma davranışı üzerindeki etkileri
Influence of fly ash gdsv on the liquefaction behavior of sandy soils
- Tez No: 780213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAKİM ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sanayileşme ve kentleşme, enerji ve hammaddeler için artan tüketici talebini artırarak, dünya çapında her yıl büyük miktarda endüstriyel atığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uçucu kül, en yaygın endüstriyel atık türleri arasındadır. Termik santrallerde kömürün yakılması ile oluşan ve genellikle santral dışında depolanan uçucu kül atığı tüm dünyada ciddi çevresel sorunlara yol açmaktadır. Uçucu küllerin farklı inşaat mühendisliği uygulamalarında zemin güçlendirici malzeme olarak değerlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınma için oldukça önemlidir ve büyüyen çevre sorunlarına uygulanabilir bir çözüm sağlayabilir. Uçucu küllerin kohezyonlu zeminlerin stabilizasyonu ve temel mühendislik özellikleri üzerindeki etkileri hakkında birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen bu tür atık malzemelerin temiz kumların sıvılaşma davranışı üzerindeki etkilerini inceleyen çalışma sayısı oldukça az sayıdadır. Uçucu küllerin özellikle tektonik hareketlerin yoğun olduğu bölgelerde inşaat mühendisliği uygulamalarında daha etkin ve güvenilir biçimde kullanılabilmesi için bu alanda daha fazla araştırma-geliştirme çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de faaliyet gösteren Seyitömer termik santralinden F sınıfı uçucu kül temin edilmiştir. %0-40 oranında uçucu kül içeren kum-uçucu kül karışımları kullanılarak gevşek ve orta sıkılıkta üç eksenli numuneler hazırlanmıştır. Numunelerin sıvılaşma özellikleri, 30 adet gerilme kontrollü konsolidasyonlu drenajsız dinamik üç eksenli deneyler ile belirlenmiştir. Testler, iki farklı efektif çevre basıncında (50 ve 100 kPa) ve 1 Hz yükleme frekansına sahip tekrarlı yükler altında gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarının ayrıntılı analizi, benzer relatif sıkılığa sahip kum-uçucu kül numunelerinin sıvılaşma direncinin, karışımdaki uçucu kül içeriğinin %20'ye kadar artması ile azaldığını, ardından %40'a ulaşana kadar hafifçe arttığını göstermiştir. Sadece kum içeren numuneler, uçucu küllü kum numunelerine göre daha yüksek sıvılaşma direncine sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile uçucu külün geoteknik deprem mühendisliği uygulamalarında kullanımının avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi ve ilgili konunun gelişimine katkıda bulunulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrialization and urbanization promote increasing consumer demand for energy and raw materials, producing a huge amount of industrial waste around the world annually. Fly ash is among the most common types of industrial waste. It is the byproduct of coal-fired thermal power plants and is usually stored outside the power plants, causing serious environmental concerns all around the world. The reuse of fly ash as soil-reinforcing material in different civil engineering applications is promising for sustainable development and may provide a viable solution to growing environmental problems associated with their disposal. Although there are various studies conducted to examine the effects of fly ash on the stabilization and basic engineering properties of cohesive soils, only a few relevant experimental studies exist on the effects of fly ash on the liquefaction characteristics of saturated clean sands. Further studies are needed in this area, so that fly ash can be used more effectively and reliably in civil engineering applications, especially in seismically active regions. In this study, Class-F fly ash was collected from the Seyitömer thermal power plant in Turkey. Loose and medium-dense triaxial specimens were prepared using sand-fly ash mixtures containing 0-40% of fly ash. The liquefaction characteristics of the specimens were examined through a series of 30 stress-controlled undrained dynamic triaxial tests. The tests were conducted at 1 Hz loading frequency and under initial effective confining stresses of 50 and 100 kPa. The detained analysis of experimental results showed that at a similar relative density, the liquefaction resistance of the sand-fly ash specimens decreased as the fly ash content increased up to about 20%, then slightly increased until the fly ash content reached 40%. Sand-only specimens showed greater liquefaction resistance than sand-fly ash specimens. The findings presented in this study are expected to contribute to the development of this research topic subject, providing useful insights into the advantages and disadvantages of the use of fly ash in geotechnical earthquake engineering applications.