Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tıpta uzmanlık öğrencilerinin temel ve ileri yaşam desteği bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of basic and advanced life support knowledge of resident doctors at Kayseri Training and Research Hospital
  1. Tez No: 780221
  2. Yazar: BAHADIR KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Ne sebebe bağlı olursa olsun; kişide dolaşımın ve/veya spontan solunumun beklenmeyen bir şekilde durmasına kardiyopulmoner arrest denir. Hangi uzmanlık alanında bulunursa bulunsun veya mezuniyet sonrasında hangi dönemde olursa olsun; bir hekimin kardiyopulmoner arreste en kısa zamanda ve en etkin şekilde müdahele etmesi ve profesyonel tarzda ve mevzuata uygun şekilde çevresindeki kişileri müdahele sürecinee dahil etmesi elzemdir. Çalışmamızın amacı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tıpta uzmanlık öğrencilerinin çocuk ve yetişkinlerde kardiyopulmoner resüsitasyon uygulamalarına ilişkin yaklaşımlarını ve bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte bir anket çalışması olarak tasarlanan çalışamız; Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesindekion bir farklı klinikte aktif görevde olan tıp fakültesi mezunu araştırma görevlilerine uygulanmıştır. Saha çalışması 30.12.2015-01.05.2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya ilişkin veriler yüz yüze anket yöntemi ile elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılım oranı % 69,3 'dür. Çalışmaya katılan araştırma görevlilerinin % 70,8'i (80) erkek, % 29,2'si (33) kadınlardan oluşmaktadır. Yaş aralığı 25 ile 38 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 28,9±2,6; ortancası 28,0 yıl bulunmuştur. Çalışmaya katılan tıpta uzmanlık öğrencilerinin büyük bölümü (% 79,6) kardiyopulmoner resüsitasyon eğitimlerinin tekrar edilmesi gerektiğine inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiopulmonary arrest is defined as sudden termination of the blood circulation and/or respiration because of any reason. All physicians in any specialty must know and put into practice the current approaches to cardiopulmonary resuscitation and also organize the witnesses. With this study, we aimed to analyze the cardiopulmonary resuscitation knowledge and approach of residents in Kayseri Training and Research Hospital. Materials and Methods: This is a descriptive survey study. Physicians from eleven different clinical departments who were graduated from medical school and still on duty in Kayseri Training and Research Hospital as resident participated to this study between dates 30.12.2015 and 01.05.2016. A face-to-face interview was carried out for data collection. Results: Overall participation rate was % 69.3 with % 70.8 male and % 28.9 female. The mean age of the participants was 28.9± 2.6 between 25 and 38. The majority of residents who were participated in study (% 79.6) agreed on the need of cardiopulmonary resuscitation retraining. The achievement levels of basic life support (p < 0.001) and as well as advanced cardiac life support ( p < 0.001) were considerably high in residents who had CPR course after graduation from medical school. Additionally the achievement levels of the residents faced by the need for cardiopulmonary resuscitation were found to be statistically significantly high (0.001). Discussion: This study showed that research residents who follow the current cardiopulmonary resuscitation guidelines, and have a postgraduate training about cardiopulmonary resuscitation, and apply cardiopulmonary resuscitation in their departments are more successful. Resuscitation training must be repeated periodically according to the latest updated international guidelines.