Betonarme kirişlerin limit tasarımında plastik mafsal dönme kapasitelerinin belirlenmesiyle ilgili bir algoritma
An algorithm for the evaluation of rotation capacity of plastic hinges in the limit design of reinforced concrete beams
  1. Tez No: 780233
  2. Yazar: SEMA NOYAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALTAY GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Betonarme kirişlerin limit tasarımında, plastik mafsal bölgelerinin dönme kapasiteleri, kabul edilen tasarım momentleri dağılımının gerçekleşmesini sağlayabilecek büyüklükte olmalıdır. Bu da, sağlanabilen plastik mafsal eğrilik düktilitesinin mafsala ilişkin düktilite isteminden büyük olması anlamına gelir. Öte yandan sismik etkiler altında kalan yapılar enerjiyi elastik ötesi deformasyonlarla tüketebilecek ölçüde düktil olmalıdır. Geçmişteki araştırmalar, betonarme bir elemanın düktilitesinin ve enerji tüketme kapasitesinin betonun yanal donatıyla kuşatılmasıyla ve/yada basınç donatısıyla önemli ölçüde artırılabileceğini göstermiştir. Betonarme bir kirişin basınç bölgesi dar aralıklı dikdörtgen halka donatıyla kuşatılırsa, betonun düktilitesi önemli ölçüde artabilir ve büyük taşıma eğriliklerine ulaşılabilir. Öte yandan plastik dönme kapasitesi, kesitin eğrilik düktilitesi ve plastik mafsal eşdeğer uzunluğuyla ilgilidir. Böylece gerekli plastik mafsal dönme kapasitesi, yeterli düktilitenin sağlanmasıyla, güvenilir bir yaklaşımla tahmin edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the limit design, the rotational capacity of plastic hinge regions must be sufficient to enable the assumed design moments distribution to be developed. This means that, the available curvature ductility of a plastic hinge region must be ductil enough to absorb and dissipate energy by postelastic deformations. The previous researh has shown that the energy dissipation capacity and the ductility of a reinforced concrete member can be improved significiantly by the compression reinforcement and/or by the confinement of the concrete with lateral reinforcement. If the compression zone of a concrete beam is confined by closely spaced rectangular steel hoops, the ductility of the concrete may be greatly improved and large ultimate curvatures may be reached. On the other hand, the rotational capacity of plastic hinge depends on the curvature ductility of section and equivalent length of the plastic hinge. Hence, the required rotational capacity of the plastic hinge can be estimated, if sufficient ductiliy is provided.