Parabolik oluklu güneş kollektörü destekli çift etkili absorbsiyonlu soğutma sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a parabolic trough solar collector supported double effect absorption refrigeration system
- Tez No: 780237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin performanslarını iyileştirebilmek için farklı kabuller altında analizlerinin yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında çift etkili bir absorbsiyonlu soğutma sistemi ele alınmıştır. Sistemin ihtiyaç duyduğu ısıl enerji kaynağı parabolik oluklu kollektörler aracılığıyla güneş enerjisinden sağlanmıştır. Güneş enerjisinin modellemesi System Advisor Model tekno-ekonomik yazılım programı ile yapılmıştır. Çift etkili absorbsiyonlu soğutma sisteminde evaporatör kapasitesi için 625-675 kW, kondenser yükü için 375-425 kW ve ısıl enerji kaynağı için 530-580 kW aralığında çalışılmıştır. Soğutma sisteminde amonyak (NH3) ve su (H2O) soğutucu akışkan çifti olarak seçilmiştir. Soğutucu akışkan çiftinin beş farklı karışım oranı hazırlanmıştır. Soğutma sisteminin enerji ve ekserji analizi Matlab ile bütünleşik çalışabilen Refprop programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Enerji ve ekserji analizi sonucunda en uygun karışım %69'luk güçlü çözeltiye sahip soğutucu akışkan çifti olarak belirlenmiştir. Çevre sıcaklığı azaldıkça ekserji veriminde artış gözlenirken, enerji analizinde performans katsayısı 1.177 belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to improve the performance of absorption cooling systems, it is necessary to analyze them under different assumptions. In this thesis, a dual effect absorption cooling system is considered. The thermal energy required by the system is provided by solar energy through parabolic trough collectors. The modeling of solar energy was done with System Advisor Model techno-economic software program. The range of 625-675 kW for the evaporator capacity, 375-425 kW for the condenser load and 530-580 kW for the thermal energy source in the double effect absorption refrigeration system was studied. Ammonia (NH3) and water (H2O) were selected as the refrigerant pair in the cooling system. Five different mixing ratios of the refrigerant pair were prepared. The energy and exergy analysis of the cooling system was carried out using the Refprop program, which can work integrated with Matlab. As a result of the energy and exergy analysis, the most suitable mixture was determined as the refrigerant pair with 69% strong solution. While an increase in exergetic efficiency is observed as the ambient temperature decreases, the coefficient of performance in energy analysis is determined as 1.177.