Genç yetişkinlerde teknoloji kullanımının yeme davranışı ve obezite üzerine ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of technology use oneating behavior and obesity in young adults
  1. Tez No: 780267
  2. Yazar: ELİF ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı teknoloji kullanımı ve bağımlılıkların yetişkin bireyler üzerindeki beslenme alışkanlıkları ile obezite üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya 127 kadın, 23 erkek olmak üzere 150 kişi katılmıştır. Katılımcılara yeme tutum testi, teknoloji bağımlılığı ölçeği ve kişisel bilgiler ile demografik bilgileri içeren anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 23 programı kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Spearman Rho Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This purpose of use reveals the use of technology and the feeding of abuses on adults and its place in a surgical operation. 150 people, 127 women, and 23 men participated in the study. An eating attitude test, technology use analysis, and a questionnaire including personal and demographic information were applied to the participants. While evaluating the results obtained in the study, IBM SPSS Statistics 23 program was used for loading analysis. Spearman Rho Correlation Analysis Scale for evaluating the relationship between scale scores.