The investigation of the inhibitory potentials of some polyphenols for acetylcholinesterase activity
Bazı polifenollerin asetilkolinesteraz aktivitesi için önleyici potansiyellerinin araştırılması
- Tez No: 780272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
AChE enzimi bu çalışmanın birincil konusudur. Asetilkolinesteraz inhibitörleri, birincil hedefleri olarak enzimle etkileşime girdikleri için uygun ilaçlar ve toksinler olarak kullanılır. Bu nedenle, polifenollerin AChE'yi önleme potansiyelini araştırmak bu araştırmanın birincil amacıydı. Moleküler kenetlenme üzerine çalışmalar yapılmıştır ve Bileşiklerin AChE enzimini inhibe etme yeteneği test edilmiştir. In vitro ve in silico deneylerinden elde edilen sonuçlar, 3 bileşiğin AChE inhibitörleri olarak işlev görebileceğini göstermiştir.“ (2R,3S)-3,5,7-tris(benziloksi)-2-(3,4-bis(benziloksi)fenil) kroman ”bileşiği, IC50 ile enzime karşı yeterli ilaç benzeri özellikler ve güçlü inhibitör özellikler gösterdi.“ (E)-3,5-bis(benziloksi)-2-(3-(3,4,5-tris(benziloksi)fenil)alil)fenol ”bileşiği 13.59 μM değerlerinin yanı sıra enzime karşı da önleyici etki göstermiştir. , 15.07 μM IC50 değerlerine sahip ve IC50 değerlerine sahip“ (2R,3S)-5,7-bis(benziloksi)-2-(3,4,5-tris(benziloksi)fenil)kroman-3-ol ”bileşiği ile 15.75 μM, madde enzime karşı engelleyici özellikler sergiledi. Ek olarak, Swissadem ve pkCSM web sunucuları, ADMET kullanarak tüm bileşiklerin ilaç benzerliği için öngörücü niteliklerini taradı.
Özet (Çeviri)
The AChE enzyme is the primary subject of this work. Acetylcholinesterase inhibitors are used as appropriate medications and toxins because they interact with the enzyme as their primary target. Therefore, investigating the potential of polyphenols to prevent AChE was the primary aim of this research. There have been studies on molecular docking, and the ability of compounds to inhibit the AChE enzyme was tested. Results from in vitro and silico experiments suggested that the 3 compounds could function as AChE inhibitors.“(2R,3S)-3,5,7-tris(benzyloxy)-2- (3,4-bis(benzyloxy)phenyl) chromane ”compound showed adequate drug-like properties and potent inhibitory properties against the enzyme, with IC50 values of 13.59 μM,“ (E)-3,5-bis(benzyloxy)-2- (3-(3,4,5-tris (benzyloxy)phenyl)allyl) phenol ”compound exhibited preventing action against the enzyme as well, with IC50 values of 15.07 μM and“ (2R,3S)-5,7-bis(benzyloxy)-2- (3,4,5-tris (benzyloxy) phenyl) chroman-3-ol”compound with IC50 values of 15.75 μM, the substance exhibited inhibitory properties against the enzyme. Additionally, the Swissadem and pkCSM web servers scanned all compounds' predictive qualities for drug similarity using ADMET.