Gossypol'ün insan meme, serviks, H1299 hücrelerinde gösterdiği antitümoral etkinin ve bazı savunma enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin araştırılması
The Investigation of antitumoral effects of gossypol on breast cervix lung cancer cells lines and the effect of gossypol on some antioxidant enzymes
  1. Tez No: 133023
  2. Yazar: ESRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYAHAN FIŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET GOSSYPOL'ÜN İNSAN MEME, SERVİKS, H1299 HÜCRELERİNDE GÖSTERDİĞİ ANTİTÜMORAL ETKİNİN VE BAZI SAVUNMA ENZİM AKTİVİTELERİ ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTHULMASI ESRAARSLAN Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN Haziran 2003, 106 sayfa Pamuk tohumundan izole edilen polifenolik bir bileşik olan gossypol'ün potansiyel bir kontraseptif, antimikrobiyal ve antikanser ajan olduğu bilinmektedir. Son yıllarda, gossypol pek çok tümör hücre hattının büyümesini durdurmuş ve gossypol'ün iyi bir antikanserojenik ilaç olduğu ileri sürülmüştür. Daha önce yapılan pek çok çalışmada gossypol'ün göstermiş olduğu bu antitümoral aktivite bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı üç hücre hattında; meme (MCF-7), serviks (ME180) ve akciğer (H1299) gossypol'ün hücre ölümünü, DNA fragmentasyonuna (kırıklarına) yol açarak, uyarıp uyarmadığını ve antioksidan enzimlerden katalaz, glutatyon redüktaz ve glutatyon-S-transferaz aktivitelerini baskılayıp baskılamadığım araştırmaktır. öncelikle, Gossypol'ün büyümekte olan tümör hücreleri üzerinde gösterdiği etkileri inceledik. Hücreler Gossypol ile dört farklı dozda (5, 10, 15 ve 20 uM), üç farklı zaman diliminde ( 24, 48 ve 72 saat) inkübe edildiler. Gossypol uygulaması sonunda hücrelerde gösterdiği sitotoksik etki MTT testi ile belirlendi. Daha sonra DNA agaroz jel elektroforezi kullanılarak gossypol uygulanan ve uygnmayan hücrelerin genomik DNA'larında meydana gelen fragmentasyonlarkarşılaştırıldı. Gossypol'ün apoptozisi uyarması nedeniyle farklı fragmentasyonlar gözlendi. Gossypol uygulamasının sonunda gossypol ile inkübe edilmiş hücreler ve kontrol grubu hücreler arasında enzim aktivitelerî açısından önemli bir fark bulundu. Gossypol bu etkisini doza ve zamana bağlı olarak başarmıştır. Çalışmamız sonucunda gossypol'ün katalaz, glutatyon redüktaz ve glutatyon-S- transferaz enzimleri için potansiyel bir inhibitor olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir ve diğer çalışmalarla karşılaştırılıp tartışılmıştır. Çalışmamızın sonunda çalıştığımız üç hücre hattı için, gossypol'ün tümör büyümesi ve enzim aktivitesi açısından iyi bir inhibitor olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlarımız; meme, serviks ve akciğer kanser tedavisinde gossypol'ün yararlı bir terapik ajan olabileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Gossypol, MCF-7, ME180, H1299, katalaz, glutatyon redüktaz, glutatyon-s-transferaz Jüri: Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN (Danışman) Prof. Dr. Zafer EREN Doç. Dr. Hakan BOZCUK ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF ANTITUMORAL EFFECTS OF GOSSYPOL ON BREAST, CERVIX, LUNG CANCER CELL LINES AND THE EFFECT OF GOSSYPOL ON SOME ANTIOXIDANT ENZYMES ESRAARSLAN M. S. in Biology Adviser: Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN June 2003, 106 pages Gossypol, a polyphenolic compound extracted from cotton plants, has been found to be a contraseptive, an antimicrobial and anticancerogenic agent. Recently, gossypol has been shown to inhibit the growth of several tumour cell lines and has been suggested to be a potential anticancer drug. The antitumour activity of gossypol has been reported in many previous studies. The aim of our study was to investigate whether gossypol induced cell death by DNA fragmentation on different three cell lines; breast (MCF-7), cervix (ME180), lung (HI 299) and whether it was a potent inhibitor of some antioxidant enzymes; like catalase, glutathione reductase and glutathione-S-transferase. Firstly, we investigated the effects of gossypol on growing tumour cells. The cells were incubated with four different doses (5,10, 15 and 20 uM) for 24, 48 and 72 hours. After the gossypol treatment we measured the cytotoxic effects with MTT tests. Using DNA agarose gel electrophoresis we examined cellular internucleosomal DNA fragmentation of the cells treated with gossypol and untreated. Gossypol caused different fragmentation on tumour cells due to apoptosis. mAfter gossypol administration, we found different levels of activities in control and treated cells enzymes. Gossypol was found to be a potent inhibitor of catalase, glutathione reductase and glutathione-s-transferase. It accompanied this activity with dose and time dependent manner. The research results have been appraised by statistical analysis, compared with other research results and then discussed. At the end of the study we found that gossypol was a potent inhibitor of tumour cell growth and enzyme activity. Our results indicate that gossypol may provide a potential therapeutic benefit for the treatment of breast, cervix and lung cancer cells in the future. KEY WORDS: Gossypol, MCF-7, ME180, H1299, catalase, glutathione reductase, glutathione-s-transferase COMMITTEE: Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN (Adviser) Prof. Dr. Zafer EREN Doç. Dr. Hakan BOZCUK iv