Kollajen membran ve hyalüronik asitinkemik rejenerasyonuna etkisinin histolojikve histomorfometrik incelenmesi
Histological and histomorphometric investigation of the effect of collagen membrane and hyaluronic acid on bone regeneration
  1. Tez No: 780296
  2. Yazar: GÜLŞAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İmplant uygulamalarında yetersiz kemik hacmi olduğunda kemik oluşturmak için kullanılan yöntemlerden biri yönlendirilmiş kemik rejenerasyonudur(YKR). Hyalüronik asit(HA) insan vücudunda hücre dışı matrikste bulunur ve birçok biyolojik süreçte görev almaktadır. HA'nın görev aldığı biyolojik süreçlerden bir tanesi de kemik rejenerasyonudur. Bu nedenle HA bazlı biyomateryallerin kullanımı her geçen gün artmaktadır. HA'nın benzil esterlerinden olan HYAF11 materyalinden örülmüş ağ yapıdaki Hyalonect membranların hücre göçü, hücre proliferasyonu, hücre farklılaşması gibi süreçlere katkısı olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, HYAFF11 tabanlı meşlerin YKR üzerindeki başarısını değerlendirmektir. 36 ratın her birinin kalvaryasında 5 mm genişliğinde ikişer defekt hazırlanmıştır. Çalışmada 6 grup belirlenmiştir: boş defekt (grup E); HYAFF11 bazlı ağ (grup HY), kollajen membran (grup CM), ksenogreft (grup X), ksenogreft+HYAFF11 ağ (grup X+HY) ve ksenogreft+kollajen membran (grup X+CM). Ameliyat sonrası 3. ve 6. haftalarda bir seferde 18 sıçan sakrifiye edilmiştir ve histolojik değerlendirme yapılmıştır. Grupların hiçbirinde enfeksiyon, inflamasyon veya nekroz gözlenmemiştir. 3. haftada en fazla yeni kemik oluşumu grup X+CM'de (0,94±0,40 mm2) görülmüş, bunu X+HY grubu (0,80±0,21 mm2) izlemiştir (p=0,805). 6. haftada en yüksek yeni kemik oluşumu X+CM (1,57±0,66 mm2) grubunda ölçülmüş, bunu X grubu ve X+HY (1,39±0,48 mm2; 1, 34±0,44 mm2, sırasıyla) izlemiştir. HY ve CM grubu arasında 3. ve 6. haftalarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (sırasıyla p=0,556, p=0,732). 3. ve 6. haftalarda kalan greft miktarı açısından X+HY, X+CM ve X grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Gruplar arasında gözlenen yakın değerler göz önüne alındığında, HA'nın YKR'de kullanım için alternatif bir biyomateryal olabileceği sonucuna varılabilir. HA'nın YKR'deki etkinliğini değerlendirmek için farklı greft materyalleri ve defekt boyutları ile daha ileri deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
When there is insufficient bone volume in implant applications, one of the methods used to create bone is guided bone regeneration (GBR). Hyaluronic acid (HA) is found in the extracellular matrix of the human body and is involved in many biological processes. One of the biological processes that HA takes part in is bone regeneration. For this reason, the use of HA-based biomaterials is increasing day by day. It has been reported that the networked Hyalonect membranes knitted from HYAF11 material, one of the benzyl esters of HA, contribute to processes such as cell migration, cell proliferation, and cell differentiation. The aim of this study is to evaluate the success of HYAFF11-based meshes on GBR. Two 5 mm wide defects were prepared in the calvaria of each of the 36 rats. Six groups were identified in the study: empty defect (group E); HYAFF11-based mesh (group HY), collagen membrane (group CM), xenograft (group X), xenograft+HYAFF11 mesh (group X+HY), and xenograft+collagen membrane (group X+CM). At 3 and 6 weeks postoperatively, 18 rats were sacrificed at a time and histological evaluation was performed. No infection, inflammation or necrosis was observed in any of the groups. In the 3rd week, the most new bone formation was seen in group X+CM (0.94±0.40 mm2), followed by the X+HY group (0.80±0.21 mm2) (p=0.805). At 6 weeks, the highest new bone formation was measured in the X+CM (1.57±0.66 mm2) group, followed by the X group and X+HY (1.39±0.48 mm2; 1.34±0.44 mm2 , respectively) followed. No statistically significant difference was observed between the HY and CM groups at the 3rd and 6th weeks (p=0.556, p=0.732, respectively). There was no statistically significant difference between X+HY, X+CM and X groups in terms of remaining graft amount at 3rd and 6th weeks. Considering the close values observed between the groups, it can be concluded that HY may be an alternative biomaterial for use in GBR. Further experimental and clinical studies with different graft materials and defect sizes are needed to evaluate the efficacy of HY in GBR.