Hyalüronik asit ve kolajenin trombositten zengin fibrin içerisindeki büyüme faktörlerine etkisi: İn-vitro pilot çalışma
The effect of hyaluronic acid and collagen on growth factors within platelet-rich fibrin: An in-vitro pilot study
- Tez No: 952614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ALKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Trombositten Zengin Fibrin (TZF), fizyolojik trombosit aktivasyonu ve fibrin polimerizasyonuna olanak tanıyan otolog bir üründür. TZF, lökositler, trombositler ve fibrin ağından oluşur ve büyüme faktörleri içerir. Bu faktörler, yara iyileşmesini hızlandırır ve kolajen üretimini teşvik eder. TZF'nin rejeneratif ve iyileştirici potansiyelini arttırmak ve içerdiği büyüme faktörlerinin dışarıdan yapısına eklenen malzemelerle nasıl etkilendiği araştırılması gereken bir konudur. Hyalüronik asit (HA), vücutta çeşitli roller oynayarak fiziksel-kimyasal ve biyolojik özellikler gösteren bir polisakkarittir. HA'nın periodontal tedavide de destekleyici amaçla kullanıldığını gösteren birçok literatür çalışması mevcuttur. Kolajen, insan vücudunda yapısal destek sağlayan en yaygın protein olarak tanımlanmaktadır. Biyolojik ve fiziko-kimyasal özellikleri nedeniyle biyomedikal uygulamalarda en yaygın kullanılan biyomalzemeler arasında yer almıştır. Kolajen, modifiye edilebilir, çapraz bağlar oluşturulabilir veya biyolojik moleküller eklenerek, mekanik veya biyolojik özelliklere sahip çeşitli malzemeler üretilebilir. HA ve kolajenin vücudumuzdaki işlevlerine bakıldığında, TZF içeriğindeki fibrin matriksinin mekanik özelliklerine ve büyüme faktörlerini de etkileyebileceği olasılığı ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla yürütülen çalışmamızda 20 gönüllü hastadan 7 tüp venöz kan alındı. 1. tüp kan sayımı için biyokimya laboratuvarına gönderildi. 2. tüp saf TZF elde edilmesinde kullanıldı. 3. tüpe santrifüj öncesinde HA eklendi. 4. tüpe santrifüj öncesinde kolajen eklendi. 5. tüp saf TZF elde edilmesinde mekanik testler ve SEM analizi için kullanıldı. 6. tüpe HA eklendi, mekanik test ve SEM analizi için kullanıldı. 7. tüpe kolajen eklendi, mekanik test ve SEM analizi için kullanıldı. 2700 rpm'de 12 dakika santrifüjleme ile TZF'ler elde edildi ve 3 çalışma grubu oluşturuldu: 1. Kontrol TZF, 2. HA-TZF, 3. COL-TZF. Elde edilen tüm TZF'lerdeki büyüme faktörleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Ayrıca elde edilen TZF membranları, testometrik cihazında çekme ve uzama testlerine tabii tutuldu. PDGF büyüme faktörü, HA-TZF ve COL-TZF gruplarında 72. saatte, kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Diğer büyüme faktörlerinde olumlu bir etki gözlenmedi. Mekanik testlerde uzama miktarlarında COL-TZF grubunda, kontrol ve HA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış tespit edildi. Çekme dayanımı değerleri ise COL-TZF grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Çalışmamızın sonuçlarına göre, HA ve kolajen eklenmiş TZF'nin mekanik özellikleri artmıştır. Çekme ve uzama dayanımlarındaki bu artışın, TZF'nin rezorpsiyon süresi üzerine olumlu etki etmesi beklendiğinden, kemik augmentasyonlarında membran yerine kullanımı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Platelet-Rich Fibrin (PRF) is an autologous product enabling physiological platelet activation and fibrin polymerization. It consists of leukocytes, platelets, and a fibrin network enriched with growth factors that accelerate wound healing and promote collagen production. Exploring ways to enhance PRF's regenerative potential and assessing the influence of externally added materials on its growth factors are areas of ongoing research. Hyaluronic acid (HA), a polysaccharide with diverse physicochemical and biological properties, has been widely used as a supportive agent in periodontal therapy. Similarly, collagen, the most abundant protein in the human body, is recognized for its structural support and frequent use in biomedical applications due to its modifiable nature and ability to form cross-links or integrate with biological molecules. Both HA and collagen are likely to impact the mechanical properties of the fibrin matrix in PRF and the growth factors it contains. In this study, venous blood samples were collected from 20 volunteer patients using 7 tubes. The first tube was sent for blood count analysis, while the second tube was used to prepare pure PRF. HA was added to the third tube and collagen to the fourth tube prior to centrifugation. The fifth tube was used to obtain pure PRF for mechanical tests and SEM analysis, whereas the sixth and seventh tubes, containing HA and collagen, respectively, were also used for mechanical and SEM analyses. PRF was obtained by centrifugation at 2700 rpm for 12 minutes, and three experimental groups were established: Control PRF, HA-PRF, and COL-PRF. The growth factors in all PRF samples were quantified using the ELISA method, and PRF membranes underwent tensile and elongation tests with a testometric device. The results showed that the PDGF growth factor was significantly higher in the HA-PRF and COL-PRF groups at 72 hours compared to the control group, though no positive effects were noted for other growth factors. Mechanical testing revealed significantly greater elongation values in the COL-PRF group compared to the control and HA-PRF groups. Similarly, tensile strength was markedly higher in the COL-PRF group than in the control group. These findings suggest that PRF enriched with HA and collagen exhibits improved mechanical properties. The observed enhancements in tensile and elongation strength may positively impact the resorption period of PRF, indicating its potential as an alternative to membranes in bone augmentation procedures.