Various nutritional applications on productivity indicators in wheat
Buğdayda farklı gübre uygulamalarının verim ve verim parametreleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 780295
  2. Yazar: AMEER MOHAMMED ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KUŞVURAN, PROF. DR. JASİM MOHAMMAD AZIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biyogübreler, bitkinin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamada aktif ve etkili rolü olan, uyumlu ve faydalı mikroorganizma grubunu içeren doğal maddelerdir. Çalışma, mineral gübrelerin uygulanma miktarını azaltmak için biyo-gübre Carbac G'nin uygun eklenme dozunu bulmayı ve buğday bitkisinde mineral gübrelerin kullanımına alternatif olarak biyogübreleri önerme olasılığına ulaşmayı amaçlamıştır. Beş farklı uygulamayı içeren çalışmada; hasat edilen bitkiler bitki boyu, bayrak yaprak alanı, birim alan başak sayısı, başak başına dane sayısı, 1000 tane ağırlığı, tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, tanede protein ve glüten parametreleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, buğday ekiminin yarı tropikal agro-ekolojik koşullarının alüvyal topraklarında geleneksel biyogübreler ve organik matriks kimyasal gübre karışımının buğday büyüme performansı açısından geleneksel yönteme göre daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biofertilizers are natural preparations containing a compatible group of beneficial microorganisms that have an active and effective role in supplying the plant with the nutrients it needs. The study aimed to find the level of addition of bio-fertilizer Carbac G to reduce the doses of mineral fertilizers and reach the possibility of recommending biofertilizers as an alternative to the ground additions of mineral fertilizers in the wheat crop. In the study, which included five different applications, the harvested plants were evaluated in terms of plant height, the area of leaf flag, number of spikes, number of grains per spike, the weight of 1000 grains, grain yield, biological yield, harvest index, protein, gluten parameters. As a result of the study, it was determined that the mixture of traditional biofertilizers and organic matrix chemical fertilizers performed better than the traditional method in terms of wheat growth performance in alluvial soils of semi-tropical agro-climatic conditions of wheat cultivation.