Hipertansif yaşlı bireylere verilen hemşirelik eğitiminin ilaca uyum, özetkililik ve COVİD-19 korkusu üzerine etkisi
The effect of nursing education given to elderly on drug compliance, security and fear of COVID-19
- Tez No: 780299
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma hipertansiyonu olan 65 yaş ve üstü olan bireylere yönelik hemşirelik eğitiminin, ilaca uyum-özetkililik ve Covid-19 korkusuna etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya Mart 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında Kastamonu ili Tosya ilçe merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde kayıtlı olan araştırmayı kabul eden ve konuşma engeli olmayan, girişim grubu: 70, deney grubu:70, 140 hipertansif yaşlı birey dahil edilmiştir. Çalışma ön test - son test randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Girişim grubundaki hastalara hemşirelik eğitimi programı uygulanmıştır. Öncesinde veriler, tanımlayıcı form, İlaca Uyum Özetkililik Ölçeği Formu ve Covid-19 Korku Ölçeği formları ile toplanmıştır. Eğitimden bir ay sonra deney grubuna aynı ölçekler tekrar uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Shapiro-Wilk testi, Kolmogorow-Smirnow testi, t testi, Mann Whitney U testi, Tek yönlü varyans analizi, Duncan testi, Kruskall Wallis testi, Dunn testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effect of nursing education for individiuals aged 65 and over with hypertension on drug compliance self efficacy and fear of Covid-19. Material and Methods: In the study between March 2021 and December 2021, the intervention group:70, the experimental group:70,140 hypertensive elderly individuals who accepted the study and were registered in the Family Health Centers in Kastamonu Province Tosya district center and did not have a speech included. The study was conducted as a pre-test-post-test randomized controlled trial. Nursing education programs was applied to the patients in the internention grup. Previously, data were collected with, descriptive form, Medication Adherence Self-efficacy Scale Forms. One month after the training, the same scales were applied to the experimental group again. Shapiro-Wilk test, Kolmogorow-Smirnow test, t test, Mann Whitney U test, One-way analysis of variance, Duncan test, Kruskall Wallis test, Dunn test were used to evaluate the data.