تحقيق سورة الأنعام من التفسير المسمىجامع التنزيل والتأويللحسام الدينعليالبدليسي
Hüsamuddin Ali el-Bitlisî'nin Câmıʿu't-Tenzîl ve't-Teʾvîl adlı tefsirinden En'âm Sûresinin tahkiki
  1. Tez No: 780300
  2. Yazar: RİYAD DOKARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tez çalışması, Hüsameddin El-Bitlisî'inin Câmiu't-Tenzîl ve't-Te'vîl adlı tefsir eserinin En'âm sûresi tahkik ve tahlilini konu edinmektedir. el-Bitlisî'nin bu eserinde, âyetlerin tefsirinde farklı ilimlerden yararlandığı görülmektedir. Eser muhtevası itibariyle temelde iki başlıktan oluşmaktadır. Eserde, âyetlerin önce tefsir başlığı altında genel anlamlarını verilmiştir. Bununla birlikte âyetlerle ilgili meseleler ele alınmış, daha sonra ise Te'vîl başlığı altında âyetlerin işârî tefsirinin yapılmaktadır. Bu tez çalışması, giriş ve sonuç hariç iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun seçilme nedeni, konunun önemi ve çalışma sürecinde karşılaşılan zorluklara değinilecektir. Birinci bölümde, Hüsameddin el-Bitlisî'nin hayatı ve eserleri ele alınacaktır. İkinci bölümde, tahkik çalışmasına yer verilecektir. Sonuç bölümünde, çalışmanın sonuçları ve çeşitli öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the analysis and analysis of Ḥusām al-Dīn al-Badlīsī Sūrat al-Anʿām in his tafsir work named Jāmiʻ al-tanzīl wa-al-taʼwīl. In this work of al-Badlīsī, it is seen that different sciences are used in the interpretation of the verses. In terms of its content, the work basically consists of two titles. In the work, firstly, the general meanings of the verses are given under the title of tafsir. In addition, the issues related to the verses are discussed, and then the isari interpretation of the verses is made under the title of Ta'wil. This thesis consists of two parts, excluding introduction and conclusion. In the introduction, the reason for choosing the subject, the importance of the subject and the difficulties encountered in the study process will be discussed. In the first part Ḥusām al-Dīn al-Badlīsī life and works will be discussed. In the second part, the investigation will be given. In the conclusion part, the results of the study and various recommendations will be presented.