Lomber spondilolistezis cerrahisi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Lumbar spondylolisthesis surgery and evaluation of its result
- Tez No: 780298
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Spondilolistezis, bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri olup, bir vertebranın diğer vertebra üzerinde anterior subluksasyonudur. Tanı genellikle ilk olarak direkt röntgenogram ile konur. Spondilolistezis semptomları bel ağrısı, kalça ve bacaklarda ağrı, gerilme ile kuvvet ve his kusurudur. Semptomatik tedavinin ilk aşamasında, yatak istirahati, aktivite kısıtlanması, fizik egzersizler, korse ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Hastaların çoğunun konservatif tedaviyle iyileşmesine rağmen, bir kısmı içinse nöral dekompresyon, füzyon ve spinal enstrümantasyon gerekir. Eskiden bir çok yazar , düşük grade'li spondilolistezisin cerrahi tedavisinde in situ posterolateral füzyonun en başarılı yöntem olduğunu savunurdu. Ancak günümüzde biyomekaniğin daha iyi anlaşılması ve yeni cerrahi tekniklerle daha iyi tedavi sonuçları elde edildi. Bu çalışmada Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Kliniğinde, çeşitli tiplerde, Grade I, II ve III spondilolistezisli 48 olguya dekompresyon ile transpediküler vida fiksasyonu ve füzyon uygulanmıştır. Klinik sonuçlar, bu çalışmadaki deneyimlerimizle birlikte analiz edilerek yayınlar eşliğinde sunulmuştur. Tüm olgulara tanı ve takip amaçlı, direkt radyografiler yanında, BT ve MR teknikleri kullanılmıştır. Cerrahi sonrası ortalama takip süresi 4,5 yıldır. Olguların 43'ü kadın, 5'i erkektir. Yaşları 17-69 arasında ve yaş ortalamaları 49,1'dir. Olguların 42'si Grade I, 8'i Grade II ve 1'i Grade III 'dür. Olguların 28'si dejeneratif, 15'si istmik, 2'si displastik, 2'si iatrojenik ve 1'i travmatik tipte idi. En fazla etkilenen segment 23 olguda L4-L5 ve 18 olguda L5-S1 idi. Transpediküler vida fiksasyonu yapılan olgularımızın, 7'sine dekompresyonla birlikte, PLF ve PLIF, 14'üne kısmi laminektomi ile birlikte PLF, 27'sine total laminektomi ile birlikte PLF uygulandı. Siyataljisi olan 32 olgunun postop geç dönem takibinde 28 olguda düzelme gözlendi. Nörojenik kladikasyon olgularımızın 31'inde mevcuttu. Postop geç dönem takipte 28 olguda kladikasyonda tamamen düzelme saptandı. Motor defisiti olan 9 olgunun 8'inde iyileşme gözlendi. Duyu defisiti olan 20 olgunun 16'sinda tam düzelme saptandı. Refleks değişikliği olan 11 olgunun 9'unda düzelme tespit edildi. Sfinkter kusuru olan 4 olgunun 3'ünde düzelme saptandı. Komplikasyon olarak ameliyat esnasında 2 olguda dura hasarı, ameliyat sonrası erken dönemde 2 olguda vida malpozisyonu, 1 olguda geçici motor defisit, ameliyat sonrası geç dönemde 7 olguda komşu segment dejenerasyonu gelişmiş, 4 olguda vida kırılması, 1 olguda sistem gevşemesine bağlı rod kayması, 1 olguda yara yeri enfeksiyonu ve 1 olguda da greft alınan yerde insizyonel herni gelişmiştir. Ameliyat yöntemi, kullanılan greft materyali, yaş, cinsiyet, preop kayma yüzdesi, kayma açısı ve lomber lordoz açısı, bel ve bacak için VAS değerleri, spondilolistezis seviyesi ve spondilolistezis tipinin füzyonda etkili olmadığı saptandı. Hastaların VAS değerleri bel ve bacak için her üç ameliyat tekniği ve füzyon gelişen ve gelişmeyen grupta anlamlı derecede azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Spondylolisthesis is one of the most important causes of low back pain and anterior subluxation of the vertebra. Diagnosis is usually first made by a direct X-Ray. Symptoms of spondylolisthesis are low back pain, pain in the hips and legs, tension and strength and a sense of defect. In the initial phase of symptomatic treatment, bed rest, activity restriction, physical exercises, corset and painkillers are used. Most of the patients Although it heals with conservative treatment, for some it is neural decompression, fusion and spinal instrumentation is required. In the past, many authors reported that low-grade spondylolisthesis and they argued that in situ posterolateral fusion was the most successful method in surgical treatment. However, nowadays, with a better understanding of biomechanics and new surgical techniques, better treatment results were obtained. In this study, at the Neurosurgery Clinic of Vakıf Gureba Training and Research Hospital, Transpedicular screw fixation and fusion and decompression was performed in 48 patients with various types of Grade I, II, and III spondylolisthesis. Clinical outcomes were analyzed in together with publications and our experience in this study. In addition to direct radiographs for diagnosis and follow-up, CT and MRI techniques were used in all cases . The average follow-up time after surgery is 4.5 years. 43 of the cases were female, 5 of them is male. Their ages are between 17-69 and their average age is 49.1. 42 of the cases are Grade I, 8 of them are Grade II and 1 of them are Grade III. Of the cases, 28 were degenerative, 15 was isthmic, 2 were dysplastic, 2 were iatrogenic and 1 was traumatic. The most affected segment was L4-L5 in 23 cases and L5-S1 in 18 cases. In 7 of our cases who underwent transpedicular screw fixation, with decompression, PLF and PLIF, 14 with partial laminectomy PLF, 27 with total laminectomy PLF was applied together. In the late postoperative follow-up of 32 patients with sciatica, improvement was observed in 28 patients. Neurogenic claudication was present in 31 of our cases. In 28 cases in late postoperative follow-up there was complete improvement in claudication. Improvement in 8 of 9 cases with motor deficit observed. Complete recovery was detected in 16 of 20 patients with sensory deficits. Improvement was detected in 9 of 11 patients with reflex changes. Improvement was detected in 3 of 4 cases with sphincter defect. As complications, dural damage in 2 cases during the operation, screw malposition in 2 cases in the early postoperative period, temporary motor deficit in 1 case, In the late postoperative period, adjacent segment degeneration developed in 7 cases, screw breakage in 4 cases, rod slippage in 1 case due to loosening of the system, wound infection in 1 case, and incisional hernia at the graft site in 1 case. Surgery method, graft material used, age, gender, percentage of preop shift, slip angle and lumbar lordosis angle, VAS values for waist and leg, spondylolisthesis level and spondylolisthesis type was not found to be effective in fusion. The VAS values of the patients were significantly decreased in all three surgical techniques for the waist and legs, and in the group with and without fusion.