Okul yöneticileri ve öğretmenlerin gözünden Avrupa Birliği e-öğrenme topluluğu eTwinning
European Union e-learning community eTwinning from the perspective of school administrators and teachers
- Tez No: 780315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen, Avrupa ve çevresinde birçok okul ve öğretmen tarafından tercih edilen, Avrupa Birliği e-öğrenme topluluğu eTwinning hakkında yönetici ve öğretmen görüşlerinin araştırılmasıdır. Araştırma durum çalışmasıyla desenlenmiş nitel bir çalışma olup çalışma grubunu Zonguldak ilinde“eTwinning Okul Etiketi”almış okullarda görev yapan altı okul yöneticisi ve onbir öğretmen oluşturmuştur. Çalışma grubuyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek elde edilen veriler, betimsel analiz yoluyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin eTwinning'i okullarının gelişimleri açısından olumlu buldukları, projelerde önderlik yaptıkları, çalışmalar için okul içi ve dışı tüm alanların kullanıldığı, okulların, misyon ve vizyon ifadeleri ile eTwinning'in ortaya koyduğu hedeflerinin paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. eTwinning projesi gerçekleştirenlere atamalarda geçerli ek puan verilmesinden sonra yönelimin arttığı, eTwinning'in öğretmenler arası mesleki etkileşim, iletişim ve ilişkiyi arttırdığı, eTwinning çalışmalarının öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağladığı, Web 2.0 araçlarını kullanma becerisi edindikleri, öğrencilerin kendilerini keşfedip kendilerine güven duymalarını sağladığı, yaratıcı becerilerini ortaya çıkardığı, öğretmen-öğrenci-veli iletişimi sağladığı, kültürler arası etkileşimle dil gelişimine katkıda bulunduğu, Web 2.0 araçlarını kullanma becerisi ve güvenli internet konularında bilgi sahibi oldukları görülmüştür. Ancak, eTwinning yaygınlaştırma aşamalarının yorucu olduğu, velilerin çalışmalara kayıtsız kaldıkları, öğrencilerin ekran karşısında fazla kalmasına neden olduğu, okulların internet ve teknik alt yapı eksiklilerinin engel teşkil ettiği, projeler için okul bütçesinin yetersiz olması ve projeler kapsamında okul hareketliliğinin bulunmaması topluluğun eksik yönleri olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda projelerde görev alan öğretmenlerle öğrencilerin ödüllendirilmesi, eğitimciler için hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi, gerekli maddi desteğin sağlanması, öğretmen-öğrenci hareketliliği getirilmesi, görünürlük için yeni bir portal oluşturulması ve teknik altyapı eksiklilerinin giderilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the opinion feedbacks of the executives and the instructors, about EU e-Learning Community e-Twinning, that is supported by the Ministry of National Education and preferred by many schools and teachers around Europe. The research is a qualitative study patterned case study, in which the working group consisted of 17 people working in schools that received the“eTwinning School Label”in the province of Zonguldak. Semi-structured interviews were conducted with the study group and the data obtained as a result of the interviews were analyzed through descriptive analysis. Finally the research, it was determined that the administrators found eTwinning positive in terms of the development of their schools, all areas in and outside of the schools were used for the studies, and it is detected that the mission and vision statements of the schools and the goals set by eTwinning were parallel. eTwinning projects, it is observed that , communication and relationship between teachers is increased, the professional development of teachers is contributed, also the ability to use Web 2.0 tools is achieved, provided students to have self-confidence, revealed their creative skills, provided communication with teachers-students-parents, contributed to development through intercultural interaction, knowledge on the subjects of using Web 2.0 tools and safe internet. The eTwinning dissemination stages being rather simple, the parents of the students being oblivious to the studies, the unsufficient internet and technical infrastructure of the schools, the lack of budget for the projects are the shortcomings of the community.