Proje okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin, yöneticilerinin yeterlilikleri hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
The purpose of the study is to reveal views of school administrators and teachers about proficiencies of project school administrators
- Tez No: 672780
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı proje okullarındaki yöneticilerin ve öğretmenlerin, yöneticilerin yeterliliklerine yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Tarama modelinde olan araştırmanın evreni 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul'un farklı sosyoekonomik seviyedeki ilçelerinde bulunan proje okullarında görev yapan öğretmen ve okul yöneticilerinden oluşmaktadır.Örneklem olarak seçilen okulları belirlerken rastgele örneklem seçimi modeli kullanılacaktır.Araştırma verileri için“Okul Yöneticileri Yeterlik Envanteri”kullanılacaktır. Toplanan verileri analiz ederken, t-testi, betimsel istatistikler, ANOVA ve Kolmogorov-Smirnov gibi analizlerden yararlanılacaktır. Araştırmanın bulgularına göre tüm alt boyutların toplamında öğretmenlerin okul yöneticilerini hangi düzeyde yeterli, okul yöneticileri ise kendilerini hangi düzeyde yeterli bulduğu açığa çıkarılacaktır. Cinsiyet değişkinine göre,kıdem değişkenine göre,okul yöneticilerinin hizmet içi eğitime katılma ve eğitim durumu değişkenine göre,okulun bulunduğu sosyoekonomik çevreye göre ve okul başarısına göre okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin, yöneticilerin yeterliliklerine ilişkin görüşleri ortaya konulacaktır. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin görüşleri karşılaştırıp, okul yöneticilerinin yeterlilikleri noktasındaki farklılaşmaların kaynakları tespit edilecektir. Okul yöneticiliğini profesyonel hale getirilip yöneticilerin yeterliliklerini hangi yollarla geliştirilebileceği sonucuna ulaşılacaktır. Sonuç olarak proje okullarındaki yöneticilerin seçiminde dikkate alınması gereken hususlar, öğretmenlerin ve hali hazırdaki proje okulu yöneticilerinin gözünden yeniden yapılandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the opinions of administrators and teachers in project schools about the competencies of administrators. The population of the research, which is in the screening model, consists of teachers and school administrators working in project schools in various socio-economic districts of Istanbul in academic year 2020-2021. Random sample selection model will be used while determining the schools chosen as samples.“School Administrators Competency Inventory”will be used for research data. Analyzes such as; t-test, descriptive statistics, ANOVA and Kolmogorov-Smirnov will be used while analyzing collected data. In accordance with the findings of the study, it will be revealed at what level teachers find school administrators qualified and school administrators find themselves competent in the sum of all sub-dimensions. The opinions of school administrators and teachers related to the competence of administrators will be revealed according to the variables of gender, seniority, attendance to in-service training, educational status of school administrators, socio-economic environment of the school and the school success. The sources of differences in the competencies of school administrators will be determined by comparing opinions of school administrators and teachers. It will be concluded in what ways school administrators can develop their competencies by comparing the opinions of school administrators and teachers. In conclusion, the issues, which should be taken into consideration in the selection of administrators in the project schools, will be reconstructed from aspect of teachers and current project school administrators.