Spitz nevüs, bileşik nevüs ve melanomun ayırıcı tanısında prame ile p21 antikorlarının yardımcı test olarak tanıya katkısı ve histopatolojik parametrelerle yeniden değerlendirilmesi
Contribution of prame and p21 antibodies to the diagnosis as an adjunctive test in the differantial di̇agnosis of spitz nevi, compound nevi and melanoma and re-evaluation with histopathological parameters
  1. Tez No: 780377
  2. Yazar: ELİF ÇİLOĞLU AL JARRAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZBEN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Melanositik lezyonlardan olan Spitz nevüs, bileşik nevüs ve melanomun ayırıcı tanısını yapmak bazı vakalarda oldukça zor olabilmektedir. Son yıllarda kanser testis antijeni ailesinden PRAME antikoru ile melanom olgularında yüksek oranlarda pozitiflik saptanmıştır. Bazı çalışmalarda ise hücre döngüsü ilerlemesinin bir düzenleyicisi olaran p21 antikoru ile Spitz nevüslerde önemli ölçüde pozitiflik saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı, üç antitenin hem histopatolojik bulgularını hem de PRAME ile p21 antikor ekspresyonlarını kıyaslayarak ayırıcı tanılarına katkı sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2010- 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Patoloji Bölümü'nde melanom, Spitz nevüs ve bileşik nevüs tanısı almış her bir grupta 40 olmak üzere toplam 120 olgu dahil edildi. Vakaların tüm H&E boyalı kesitleri histopatolojik parametreler açısından değerlendirildi. Ayrıca her olguya immünohistokimyasal olarak m-PRAME, p-PRAME ve p21 antikorları uygulandı. Boyanan hücrelerin yüzdesi hesaplanarak skorlandı. Bulgular: Kamino cisimciği, yarıklanma bulgusu ve epitelyal hiperplazi varlığı Spitz nevüste anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,002;< 0,001; 0,001). Maturasyon kaybı, ülser, asimetri, sitolojik atipi, mitoz, pagetoid yayılım, fokal ve bant like inflamatuar infiltrasyon melanom olgularında anlamlı bulunmuştur (p< 0,001). Simetri varlığı ve pigmentasyonun olmayışı bileşik nevüs lehine anlamlı bulunmuştur (p< 0,001;< 0,001). Lezyonel hücrelerde m-PRAME ve p-PRAME ile yalnızca melanom olgularında boyanma görülmüştür (p< 0,001; < 0,001). p21 ile pozitiflik saptanmaması bileşik nevüs lehine yorumlansa da melanom ve Spitz nevüs arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p< 0,001). Sonuç: Çalışmamızda bazı histopatolojik parametreler açısından anlamlı farklılıklar saptanmıştır. m-PRAME ve p-PRAME ile melanom olgularında anlamlı boyanma görülmüştür. p21 ile melanom ve Spitz nevüslerde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bileşik nevüslerde p21 ile boyanma görülmemiştir. Melanom olgularında p21, m-PRAME ve p-PRAME pozitifliği ile tümör evresi ve prognostik parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Yüzeyel yayılan melanomda nodüler melanoma kıyasla m-PRAME ve p-PRAME pozitifliği daha yüksek bulunmuştur (p=0,031).
Özet (Çeviri)
Aim: Differential diagnosis of Spitz nevus, compound nevus and melanoma, which are melanocytic lesions, can be quite difficult in some cases. In recent years, positivity have been detected in the vast majority of melanomas with the PRAME antibody, which is from the cancer testicular antigen family. In some studies, significant positivity was found in Spitz nevi with the p21 antibody, which is a regulator of cell cycle progression. The aim of this study is to contribute to the differential diagnosis by comparing both the histopathological findings and the PRAME and p21 antibody expressions of the three entities. Materials and Methods: A total of 120 cases, 40 in each group, diagnosed with melanoma, Spitz nevi, compound nevi in excision material at the SBU Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Pathology Department from 2010 to 2022 were included in the study. All H&E stained sections of the cases were evaluated in terms of histopathological parameters. In addition, Immunhistochemical staining of m-PRAME, p-PRAME and p21 antibodies were performed on each specimen. Antibody expression was scored by percentage of immunreactive cells. Results: The presence of Kamino body, cleft sign and epithelial hyperplasia were significantly higher in Spitz nevus (p=0.002;