Türkiye'de tüketime sunulan propolislerin antioksidan özellikleri
Antioxidant properties of propolis consumed in Turkey
  1. Tez No: 780376
  2. Yazar: SADİLE MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Propolis, besleyici özelliği yanında tıbbi açıdan da yarar sağladığından mükemmel bir doğal gıdadır. Fakat bileşimi ve antioksidan özellikleri değişkenlik göstermektedir. Bir standardizasyonu bulunmamaktadır. Yapılan bu çalışmada Türkiye'de 4 farklı bölgede üretilen ham propolislerin antioksidan özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Akdeniz, İç Anadolu, Marmara ve Karadeniz bölgelerinden 40 ham propolis toplanmıştır. Akdeniz bölgesinden toplanan propolis örneklerinde toplam fenolik madde ve katalaz enzim aktivitesi en düşük düzeyde bulunmuştır. Farklı bölgelerden toplanan ham propolis numunelerinde lipid oksidasyon düzeyleri, toplam antioksidan statusu, toplam oksidan statusu ve oksidatif stres indeksi bakımından farklılık görülmemiştir. Propolis numunelerinde toplam fenolik maddenin toplam antioksidan statusu ve katalaz enzim aktivitesi ile pozitif lineer bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak farklı bölgelerdeki propolislerin bileşimleri ve antioksidan özelliklerinin belirleneceği daha fazla çalışmalar yapılarak Türkiye'nin propolis profili çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
Propolis is an excellent natural food as it provides medicinal benefits as well as nutritional properties. However its composition and antioxidant properties vary. There is no standardization. In this study, it was aimed to determine the antioxidant properties of raw propolis produced from 4 different regions in Turkey. For this purpose, 40 raw propolis samples were collected from the Mediterranean, Central Anatolia, Marmara and Black Sea regions. Total phenolic substances and catalase enzme activity were found to be the lowest in propolis samples collected from the Mediterranean region. There was no differences in raw propolis samples collected from different regions in terms of lipid oxidation levels, total antioxidant status, total oxidant status and oxidatif stress index. Positive lineer correlation was determined between total phenolic substances with total antioxidant status and catalase enzyme activity. As a result, more studies can be conducted to determine the compositions and antioxidant properties of propolis in different regions, and Turkey's propolis profile can be obtained.