Polymers of design materials for toy industry
- Tez No: 78038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz Bu tezde,bir malzeme olarak plastiklerin, özel bir ürün tasarımı için üstünlüklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Plastikler iç yapılarından kaynaklanan yeterlilikleri ile, her bireye birçok iyileştirilmiş özellik sunabilmektedirler ve bu da konu ile ilgili her araştırmayı değerli kılmaktadır. Bu araştırma yapılırken, uygulanan araştırma yöntemi, salt kütüphane araştırması ile sınırlandırılmamış, ayrıca hem oyuncak hem de malzeme üreticileri ile irtibata geçilmiştir. Edinilen bilgi ve tecrübeler ışığı altında, ürün için en uygun malzeme seçimi yapılmıştır, ikinci aşamada, çocukları gelecek yıllara hazırlayabilecek bir oyuncak ve/veya oyun sistemi tasarımı çalışmaları yer almıştır. Oyuncakların, hayalgücü ile birleştirildiklerinde, çocuklar için daha anlamlı oldukları belirlenmiş ve bu yüzden hayalgüçlerinin en saf olduğu okul öncesi dönem için bir tasarım geliştirilmesi yoluna gidilmiştir. Son olarak ise, plastiklerin bireylerin hayatına girmesi ile, formun, fonksiyonun ve de fikirlerin şekillendirilmesinin ve değerlerinin iyileştirilmesinin çok daha kolaylaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis it is intended to investigate the superiority of plastics as a material for a specific product design. Plastics with their intrinsic capabilities, have too many improved characteristics to offer to individuals which makes any research very valuable. When making this research, the methods to be employed were not only limited with library researches but also contained bilateral relations with various producers of either the material or the toys. Under the light of these findings and experiences the formation of the most convenient material was selected for the product. The second point was to design a toy and/or a system for children which would help them get prepared for the coming years. It is found out that, for children toys are more meaningful when combined with their imagination. That is why it is intended to design for preschool children when their imagination is as pure as it can be. Finally it is concluded that with the debut of plastics materials in individuals lives, the characterization of forms, functions and ideas were highly and easily achieved.