Gebe kadınlarda covıd-19 hastalık algısı ve diğer faktörlerin Covid-19 aşı tutumuna etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of covid-19 disease perception and other factors on Covid-19 vaccine attitude in pregnant women
- Tez No: 780381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sağlık otoriteleri gebelikte COVİD 19 aşı uygulamasını önermektedir. Gebelerin COVID-19 aşısına yönelik bilgilerini, aşılanmaları önündeki engelleri ve etki eden faktörleri anlamak anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Bu nedenle bu çalışma gebe kadınların COVID-19 hastalık algısı ve diğer faktörlerin COVID-19 aşısına yönelik tutumlarına etkisini incelemek amacı ile, 25.02.22 – 20.08.22 tarihleri arasında, Sakarya'nın Karasu ilçesinde gebe eğitim birimine kayıtlı gebelerle yapılmıştır. Evreni 550 gebe kadın oluşturmuş, örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve dahil edilme kriterlerine uyan 304 gebe örnekleme alınmıştır. Evrenin %60, 8'ine ulaşılmıştır. Veriler tanımlayıcı özellikler bilgi formu, COVID-19 Hastalık Algısı Ölçeği, COVID-19 Aşısına Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS programı ile değerlendirilmiş, tanımlayıcı özelliklerle, COVID-19 aşı tutumları arasındaki farklılıklar için Ki-kare, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Hastalık algısı ve aşıya yönelik tutumlar arasındaki ilişkileri saptamak için Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health authorities recommend the administration of COVID 19 vaccine during pregnancy. Understanding pregnant women's knowledge of the COVID-19 vaccine, the barriers to vaccination, and the affecting factors can positively affect maternal and infant health. For this reason, this study was conducted with pregnant women registered in the pregnant education unit in Karasu district of Sakarya, between 25.02.22 and 20.08.22, in order to examine the effects of pregnant women's perception of COVID-19 disease and other factors on their attitudes towards COVID-19 vaccine. The population consisted of 550 pregnant women, no sample selection was made, 304 pregnant women who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria were included in the sample. 60.8% of the universe has been reached. Data were collected with descriptive features information form, COVID-19 Disease Perception Scale, and Attitude towards COVID-19 Vaccine Scale. The data were evaluated with the SPSS program, and Chi-square, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were performed for the differences between descriptive features and COVID-19 vaccine attitudes. Spearman Correlation analysis was performed to determine the relationships between the perception of the disease and the attitudes towards the vaccine.