Sosyal bilgiler öğretiminde kültür fuarlarının kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers views on the culture fairs in social studies teaching
  1. Tez No: 780388
  2. Yazar: NEŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretiminde kültür fuarlarının kullanımına yönelik öğretmen görüşlerini tespit etmektir. Ayrıca son yıllarda düzenlemeye başlanan Sosyal bilgiler Kültür Fuarında görev alan öğretmenlerin süreç ile ilgili görüşlerini ortaya koymak ve bu görüşler doğrultusunda ileriye dönük daha uygulanabilir Sosyal Bilgiler Kültür Fuarlarının düzenlenmesine yardımcı olmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı Zonguldak ilinin Ereğli ilçe merkezinde eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettiren ortaokullarda görev yapmakta olan 7'si erkek, 3'ü kadın olmak üzere 10 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, Sosyal Bilgiler Kültür Fuarına katılım sağlayan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşlerini tespit etmek amacıyla nitel yöntem kullanılarak bu görüşlere ilişkin betimsel analizlerden faydalanılmıştır. Öğretmenlerin süreç ile ilgili görüşlerini belirlemeye yönelik açık uçlu sorulardan oluşan toplam beş soruluk yarı yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu kullanılmış ve görüşme sorularından elde edilen verilere ilişkin yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin, Sosyal Bilgiler Kültür Fuarı ile ilgili olumlu görüş ve düşünceler geliştirdikleri belirlenmiştir. Bütün bu bulgulardan kültür fuarlarının Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanılmasında ve Sosyal Bilgiler dersine önemli katkılarının olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonunda Sosyal Bilgiler Kültür Fuarlarını etkili hale getirmek için yapılması gerekenler ve daha sonra yapılacak araştırmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of teachers about the use of cultural fairs in Social Studies teaching. In addition, it is to reveal the opinions of the teachers who took part in the Social Studies Culture Fair, which has been started to be organized in recent years, and to help organize more applicable Social Studies Culture Fairs for the future in line with these views. The participants of the research are 10 Social Studies teachers working in secondary schools in the Ereğli district center of Zonguldak province in the 2020-2021 academic year. In the research, descriptive analyzes of these views were used by using qualitative method in order to determine the views of Social Studies teachers who participated in the Social Studies Culture Fair. A semi-structured Teacher Interview Form consisting of five questions in total, consisting of open-ended questions, was used to determine the views of the teachers about the process, and as a result of the analyzes made on the data obtained from the interview questions, it was determined that the teachers developed positive views and thoughts about the Social Studies Culture Fair. From all these findings, it has been concluded that cultural fairs have important contributions to the use of Social Studies teaching and to the Social Studies course. At the end of the research, suggestions were made about what needs to be done to make Social Studies Culture Fairs effective and for further research.