Eğitim programları ve öğretim ana bilim dalında son yıllarda yapılmış lisansüstü tezlerin analizi
The analysis of the graduate theses conducted in recent years in the area of department of curriculum and instruction
  1. Tez No: 780389
  2. Yazar: ZEYNEP TOMBAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmacılar, çalıştıkları konu hakkında daha önce yapılan çalışmaları araştırırken çok fazla değişkeni incelemek zorunda kalırlar. Bir araştırmacı literatür taraması yaparak daha önceki çalışmalarda izlenen yolları ve uygulanan yöntemleri inceler ve kendine bir yol haritası belirler. Bu çalışmada, 2017-2022 tarihleri arasında, Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı'nda yapılan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezinde yayınlanan 294 lisansüstü tez nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasına başvurulmuştur. Nitel veri toplama tekniklerinden döküman incelemesi ile elde edilen verilerin içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırılan lisansüstü tezlerin 251'i yüksek lisans 43'ü doktora tezi olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda, en fazla lisansüstü tezinin 2019 yılında yayınlandığı fakat COVID-19 Salgın tedbirleri sebebiyle yazılan tez sayısının azaldığı görülmüştür. 2020 yılında tedbirlerin gevşemesiyle tez sayıları tekrar artmıştır. Tezlerin yaklaşık %38'inin yazım dili İngilizce olduğu ve daha çok İngilizce eğitim veren üniversitelerde yayınlandığı belirlenmiştir. Doktora tezlerinde daha çok profesör unvanlı akademik personeller görev alırken yüksek lisans tezlerinde böyle bir genellemede yapılamamıştır. En fazla öğretim programı alanında çalışma yapılırken, örneklem evreni olarak daha çok öğretmenler ve öğrenciler seçilmiştir. Örneklem büyüklüğü, en fazla %36 oranında 101-500 ve en az %11 oranında 1001 ve üzeri aralık olarak kullanılmıştır. En fazla nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ve içerik analiz yöntemlerine yer verilmiştir. Veri toplama aracı olarak en çok anket formları, en az ise başarı testi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler sayesinde, Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı'nda çalışma yapacak araştırmacıların ileride yapacakları çalışmalarına ait konu seçiminde yön vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
While making research on the studies previously executed, researchers have to examine many variables. Having examined the methods and techniques in the previous studies by doing literatüre review, researchers decide on a route map for themselves. In this study, the case study, which is one of the qualitative research methods of 294 postgraduate theses, which was conducted in the Department of Curriculum and Instruction and published in the National Thesis Center of the Council of Higher Education between 2017-2022, was used. Content analysis of the data obtained by document review, one of the qualitative data collection techniques, was carried out. Of the researched graduate theses, 251 were classified as master's theses and 43 as doctoral theses. As a result of the research, it has been found that although most of the theses have been published in the year of 2019, the amount of written theses have decreased due to the measures of the COVID-19 epidemic. The number of thesis has increased by the loosening of the restrictions in 2020. It was detected that approximately 38% of the theses have been written in English and these have been published mostly at the universities whose medium of teaching is English. While the academic personnel with the title of professor have been more frequently engaged in the PhD theses, no such generalization has been done in the masters' theses. While most of the studies executed are in the area of educational program, teachers and students have been chosen as the sample. The size of sampling have been used as 101-500 in the maximum ratio of 36% and as 1001 and more in the minimum ratio of 11%. Case studies as one of the qualitative research methods and content analysis methods have been preferred mostly. As the data collection tools, survey forms have been used mostly and success criteria have been utilized to the lowest degree. By means of the data obtained as a result of this study, it is expected that the researchers who will work in the Department of Curriculum and Instruction will guide the topic selection of their future studies.