Application of zeolites in biotechnology
- Tez No: 78040
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZ Proteinlerin değişik kültür ortamlarından saflaştırılması zor bir mühendislik problemi olup, konvansiyonel yöntemler kullanıldığında arzu edilen biyo-ürünün önemli ölçüde kaybına sebep olan çok-basamaklı prosesleri içermektedir. Biyo-ürünün çok az konsantrasyonda bulunmasının yanısıra, aynı zamanda kimyasal/enzimatik bozunma da meydana gelmektedir. Proteinlerin yüksek derecede saflaştırılmasında alternatif bir yöntem, diğer adsorbentlere göre daha iyi adsorpsiyon özellikleri olan zeolitlerin kullanımıyla, spesifik ve tersinir bağlanmaya dayalı bir ayrım tekniği olan adsorpsiyon yöntemidir. Doğal (Türkiye'den clinoptilolite) ve sentetik (3A) zeolitlerin protein adsorpsiyon özellikleri; pH (3.5-6 bölgesinde), adsorpsiyonda kullanılan zeolit miktarı (0.01-0.05 g/ml), ve başlangıç protein konsantrasyonu (%0.01-0.1) parametreleri değiştirilerek incelenmiştir. Çalışılan konsantrasyon ve pH bölgelerinde, zeolitlerin adsorpsiyon kapasitesi yaklaşık 50 mg protein/g zeolit olarak bulunmuştur. Doğal zeolit ilk 2 dakikada %98 protein adsorplarken, sentetik zeolit ilk 15 dakikada %70 adsorplamıştır. Çıkış grafikleri ve adsorpsiyon izotermleri belirlenmiş, izotermleri yorumlamak için Langmuir metodu kullanılmıştır. Desorpsiyonu incelemek için zeolitler tuz ve asitle muamele edilmiştir, ancak bu konuda daha çalışma gerekmektedir. Sonuç olarak; zeolitler, proteinleri kısa zamanda adsorplama yeteneğine sahiptir. Diğer laboratuvar ve ölçek büyütme denemeleri ile desteklendiği takdirde, bu çalışma, zeolitlerin sanayide protein saflaştırmasında kullanımı için konvansiyonel yöntemlere alternatif olabilecek ilk basamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recovery of proteins from various culture broths is a complex engineering problem, involving multi-step schemes that lead to significant loss of the desired bioproduct by conventional methods. The bioproduct is not only present in very low concentrations, but also it is subject to chemical/enzymatic degradation. An alternative cost-effective method for recovery of proteins in a highly purified form may be through adsorption, which is a separation technique based on specific and reversible binding, with the use of zeolites that have favorable adsorption characteristics over the other adsorbents. Protein adsorption characteristics of a natural zeolite (clinoptilolite from Turkey) and a synthetic (3 A) zeolite were determined through various experiments, altering parameters as pH (range 3.5-6), the amount of zeolites used for adsorption (0.01-0.05 g/ml) and the initial protein concentration (0.01-0.1%). Within the concentration and pH ranges studied, the adsorption capacity of the zeolites was around 50 mg protein/g zeolite. For natural zeolite, approximately 98% was adsorbed within the first 2 minutes, while for the synthetic zeolite, 70% was adsorbed within the first 15 minutes. Uptake diagrams were obtained, adsorption isotherms were determined and Langmuir method was used to describe the isotherms. Desorption was also investigated after treating the zeolites with salt and acid, but further work is necessary for obtaining better recovery. It can be concluded that clinoptilolite is capable of adsorbing proteins in a short time. This study may be the preliminary step, followed by further laboratory work and necessary scale-up experiments, towards the use of zeolites in the recovery of proteins in industry as an alternative to conventional methods.