Energy efficient urban design
- Tez No: 78041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
oz“Sürdürülebilirlik”terimine olan ilgim,“enerji etkinliği”kavramının derin araştırması ile somutlaşırken, yaşadığımız çevreye yönelik tehdit ve tahriplerin, nitelikleri ve nicelikleri bu konu üzerine yoğun bir çalışma yapmama neden olmubtur. Tezin amaçlan; kentsel enerji kullanımının neden olduğu problemleri tanımlamak; bu enerji tüketimini azaltmanın gerekliliğini göstermek; planlamanın ve kentsel tasarımın enerji etkinliği ve sakinimi' sağlamadaki önemini vurgulamak;“enerji etkin kentsel tasanm”ı tanımlamak; enerji etkin kentsel tasarım sürecini ve değişkenlerini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymak; bundan sonra yapılacak olan çalışmalara kaynak olması için bu konuya ilişkin teorik bilgileri detaylı olarak sunmaktır. Tezde verilen teorik bilgiler geniş, yoğun ve düzenli bir literatür taramasına dayanmaktadır. Diğer yandan, tezin içerdiği pratik yaklaşım, ki teorik bilgilerin izmir örneği ile ilişkilendirilmesi üzerine oturtulmuştur, iklim, yapılı çevre ve planlama ve gelişim süreçlerinin, İzmir'in enerji tüketim ve enerji sakınım durumları üzerindeki etkilerini içermektedir. İklim verileri ve İzmir'in kentsel gelişim dokusu şunu gösteriyor ki; enerji etkinliği sağlamak için yapılacak bir çalışma hem ısıtma, hem de soğutmada tüketilen enerjinin azaltılmasını içermelidir. Isıtma veya soğutmanın önceliği alanın özelliklerine ve mikroklimaya göre değişir. Merkezi alanlarda ısı adası etkileri yüksek sıcaklıklara ve havalanma yetersizliklerine neden olmaktadır. Bu alanlarda soğutma ön plandadır. Dolayısıyla, ısı adası etkisi ve soğutma için kullanılan enerji miktarı azaltılmalıdır. Diğer yandan, yeni gelişme alanları, örneğin İzmir'in kuzey gelişme aksı, tamamen yapılaşmarmş olduğundan daha düşük hava sıcaklıklarına sahiptir. Bu durumda ısıtma için tüketilen enerji miktarının azaltılması gerekirken, aynı zamanda ısı adası oluşumu engellenmeli ve termal konfor da sağlanmalıdır. Enerji sakinimi ve enerji etkinliği kavramları planlama ve tasarım pratiğimizde henüz yer almamaktadır, fcu bir gerçek ki, enerji etkinliği ve sakinimi bütüncül bir planlama ve tasarım süreci ile sağlanmalıdır. Enerji etkinliği kavramı master planlarda yer almalı ve yapılanma koşullan enerji etkinliği sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My personal interest to the term“sustainability”comes up with the close examination of the concept of energy efficiency and the clear threats to our environment let me to make an intensive study on the subject. The aims of this thesis are; to define the problems urban energy consumption causes; to indicate the necessity of reducing this energy consumption; to indicate the importance of planning and urban design to achieve energy efficiency and conservation; to describe energy efficient urban design; to identify energy efficient urban design process and its variables in a convergent manner; and to provide a detailed theoretical supply to serve for further study on this subject. The theoretical knowledge given in the thesis is based upon a wide, intense and ranged literature survey. On the other hand, the pragmatic approach which is built on the combination of the theoretical pieces with a close look at Izmir example is based on the description of the influences of climate, built environment and development and planning process on energy consumption and energy conservation status of Izmir. With respect to the climatic data and development pattern of Izmir, it can be said that any attempt to provide energy efficiency should contain reduction of energy consumption both in cooling and heating however the priority differs according ta the properties of the site and microclimate. Central areas of the city, due to the existence of heat island, experience overheating, lacking of ventilation. In these areas cooling has priority. Therefore it is required to reduce the heat island effect and the energy used for cooling. On the other hand, new development areas, for instance north growth axis of Izmir, have lower air temperatures because of being not completely developed. Therefore, it is required reductions in energy use for heating. Also in order to prevent the formation of heat island and to provide thermal comfort, it is required cooling strategies in summer. Energy conservation and efficiency concepts are not common in our planning and design practice. However, energy efficiency must be achieved through a complementary urban planning and design process. The concept should be adopted into master plans and regulations should promote energy conservation.