COVID-19 pandemi döneminde üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ile madde bağımlılığına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between university students' depression, anxiety and stress levels and attitudes towards substance addiction in the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 780406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA ZEHRA ALTUNKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin depresyon, stres ve anksiyete düzeylerinin madde bağımlılığına yönelik tutumları arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel tipte uygulanmıştır. Örneklemi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde Eylül 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında, öğrenim görmekte olan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 1126 katılımcıdan oluşturmuştur. Veri toplama formu; Tanıtıcı Bilgi Formu, Depresyon, Anksiye ve Stres Ölçeği ve Madde Bağımlılığına Yönelik Tutum Ölçeği'nin 3 alt boyutu olan Sigara Yönelik Tutum Ölçeği, Alkol Yönelik Tutum Ölçeği ve Uyuştucu Yönelik Tutum Ölçeği'nden oluşmuştur. COVID-19 pandemi dönemi uzaktan eğitime geçiş nedeniyle Google Forms ile online hazırlanmış veri toplama formları convenience örnekleme yöntemi kullanarak whatsapp aracılığı ile gönderilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri ile ölçek puanlarının incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Ölçek puanları ile sürekli veriler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson ve Spearman's Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose : This study aimed to evaluate the relationship between depression, stress and anxiety levels of university students and their attitudes towards substance addiction during the COVID-19 pandemic. Material and Methods: The study was cross-sectional type. The sample consisted of 1126 participants who were studying at the University of Health Sciences between September 2021 and May 2022 and met the inclusion criteria. The data collection form consisted of Descriptive Information Form, Depression, Anxiety and Stress Scale, and 3 sub-dimensions of the Attitudes Towards Substance Addiction Scale, namely Attitudes Towards Smoking Scale, Attitudes Towards Alcohol Scale and Attitudes Towards Drugs Scale. Due to the transition to distance education during the COVID-19 pandemic period, data collection forms prepared online with Google Forms were sent via WhatsApp using the convenience sampling method. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the students participating in the study and mean and standard deviation statistics were used to examine the scale. T-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used to examine the participants' descriptive characteristics and scale scores. Pearson and Spearman's correlation analysis were used to examine the relationships between scale scores and continuous data.