COVID-19 pandemisi döneminde üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve stres durumlarının belirlenmesi
Determination of depression, anxiety and stress status of university students during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 761226
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisi döneminde üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini ölçerek psikososyal durumlarının belirlenmesidir. Araştırma Temmuz 2021 - Mayıs 2022 tarihleri arasında İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 359 öğrencinin katılımıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte tasarlanmış ve veriler araştırmacı tarafından geliştirilmiş sosyodemografik özellikler formu ve depresyon, anksiyete ve stres ölçeğinin kısa ölçekli hali olan (DASS-21) 21 soruluk şekli kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin genel genel yaş ortalaması 21,76±1,87 yıl olup; %70,2'sinin kadın olduğu, %95'inin lisans düzeyinde olduğu, %86,9'unun orta gelir düzeyinde olduğu, %74,9'unun sigara içmediği, %59,6'sının düzenli ve dengeli beslenmediği, %74,9'unun düzenli fiziksel aktivite yapmadığı tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin %66,9'unde hafif ve çok ileri düzeyde depresyon, %66,9'unde hafif ve çok ileri düzeyde anksiyete ve %47,4'ünde hafif ve çok ileri düzeyde stres tespit edilmiş, herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olan öğrencilerin çok ileri düzeyde anksiyeteye, ileri düzeyde depresyon ve strese sahip olduğu, koronavirüse bağlı karantinada kalıp psikolojik olarak olumsuz etkilenen öğrencilerin orta düzeyde anksiyete ve depresyona, hafif düzeyde de strese sahip oldukları bulunmuştur. COVID-19 pandemisi dönemindeki psikolojik durumuna çok kötü diyen öğrencilerin ileri düzeyde depresyon ve anksiyeteye, orta düzeyde de strese sahip olduğu bulunmuştur. Bu koşullar göz önüne alındığında, özellikle COVID-19 salgını sırasında Türkiye'de uzaktan eğitim alan üniversite öğrencilerinin psikososyal durumlarının belirlenmesi çok önemlidir. COVID-19 gibi öngörülemeyen bir acil durumun Türkiye'de yaşayan üniversite öğrencileri üzerindeki psikososyal etkilerinin ölçülmesi ve ayrıca genel olarak insanların ruh sağlığını iyileştirmek için etkili müdahaleler ve stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the psychosocial status of university students by measuring their depression, anxiety and stress levels during the COVID-19 pandemic period. The research was conducted between July 2021 and May 2022 with the participation of 359 students who were studying at Istanbul Gelisim University Faculty of Health Sciences and Vocational School of Health Services and agreed to participate in the study. The study were designed in a descriptive-relation-seeking type and the data was collected by using the sociodemographic characteristics form, developed by the researcher, and the 21-item form of the depression, anxiety and stress scale (DASS-21). It is determined that the general average age of the students participating in the study was 21.76±1.87 years; 70.2% were women, 95% were at undergraduate level, 86.9% had middle-income level, 74.9% did not smoke, 59.6% did not have a regular and balanced diet, 74% of them did not do regular physical activity. It is found that 66.9% of the students participating in the study had mild and very severe depression, 66.9% had mild and very severe anxiety and 47.4% of the students had mild and very severe stress. Also it is found that students with any psychological disorder had very severe anxiety, severe depression and stress, and students who were in quarantine due to coronavirus and who were negatively affected psychologically had moderate anxiety and depression and mild stress. It is found that students, who stated their psychological condition was very bad during the COVID-19 pandemic period, had severe depression and anxiety and moderate stress. Considering these conditions, it is very important to determine the psychosocial status of university students who are receiving distant education in Turkey, especially during the COVID-19 pandemic. It is necessary to measure the psychosocial effects of an unpredictable emergency like COVID-19 on university students living in Turkey, as well as to develop effective interventions and strategies to improve people's mental health in general.