Covid 19 pandemisinde uzaktan eğitimin tıp öğrencileri perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of distance education from the perspective of medical students in the covid 19 pandemic
  1. Tez No: 807644
  2. Yazar: ŞEYMA BURCU PAKSOY ALIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisinin ilerleyişi ile birlikte birçok sağlık kurumu, eğitim kurumu ve tıp fakültesi etkilenmiş olup bu da beraberinde yüz yüze eğitimin çevrimiçi eğitim platformlarına yönelmesine neden olmuştur. Biz bu çalışmada COVID-19 pandemisinin tıp eğitimine etkisini, tıp öğrencileri üzerindeki etkilerini, pandemi sırasında çevrimiçi öğretim hakkında ki bilgi ve tutumlarını, uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajlarını tıp öğrencileri perspektifinden sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi üzerinden yürütülmüş olan çalışmamız internet üzerinden tüm Türkiye'deki tıp fakülteleri ile online anket formu paylaşılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız tüm Türkiye'den 608 tıp fakültesi öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen gözlemsel tanımlayıcı ve prospektif bir çalışmadır. Anket formu; katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, çevrimiçi öğrenme/tıbbi tele eğitim ve öğrenci algılarını, elektronik cihaz kullanımını, uzaktan eğitimin avantajları ve dezavantajlarını, fakülte eğitimi ile ilgili soruları, pandeminin öğrenci davranışları üzerine etkisini, COVID-19 aşılanmasından sonraki eğitim durumunu, pandeminin sağlık durumlarına olumsuz etkisi ile ilgili soruları, dört maddelik hasta sağlık anketi-4 (PHQ-4) ilgili soruları, Yurdal ve ark. tarafından 01.07.2021 tarihinde yayınlanan geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan 22 soruluk alt grupları olmayan Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Uzaktan Eğitim/Online Öğrenmeye Yönelik Tutumları ölçeğini (MATDLS) içeren toplamda 65 sorudan oluşmaktadır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza Türkiye'deki 45 tıp fakültesinden 608 öğrenci katılım sağlamıştır. En fazla oranda (%37,2) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden katılım sağlanmıştır. Çalışmamızda tıp öğrencilerinin 397'sinin (%65,3) Doğu'daki üniversitelerden katılım sağladığı görülmüştür. Katılımcıların yaş ortalaması 21,6±2,6 olup 331'i (%54,4) kadın ve 277'si (%45,6) ise erkek idi. Öğrencilerin 366'sı (%60,2) preklinik (dönem 1,2,3) ve 242'si (%39,8) klinik (dönme 4,5,6) dönemlerdeydi. Pandemide sürecinde online öğrenmeye ayrılan zaman anlamlı şekilde artmıştır (p0,05). Öğrenciler eğitim teknoloji cihazlarını kullanmada %73'ü çok iyi ve iyi derecede yeterli olduklarını bildirdiler. Batı'daki öğrencilerde pandeminin ruh sağlığına, sosyal iyilik haline ve entelektüel iyilik haline (öğrenme ve anlama yeteneği) olumsuz etkileri Doğu'daki öğrencilerden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,001; p=0,002; p=0,042). Kadınların depresyon ve anksiyete düzeyleri (%69,2) erkeklere göre (%59,6) anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,013). Preklinik dönemde olan öğrencilerin anksiyete ve depresyon durumları anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (P=0,016). Doğu ve Batı üniversiteleri arasında PHQ-4 skoru açısından anlamlı bir fark görülmemiştir (p=0,505). Pandemi ile ilgili finansal sıkıntı yaşayan öğrencilerin PHQ-4 skoru anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,001). Kadınların tutum ölçeği puanı erkeklerden anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0,001). Çalışmamıza katılan öğrencilerin Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Uzaktan Eğitime/Çevrimiçi Öğrenmeye Yönelik Tutumları Ölçeği (MATDLS) puan ortalaması 53,2±23,3 bulunmuştur. Preklinik ile klinik öğrenciler ve Doğu ile Batı bölgelerinde ki öğrenciler arasındaki tutum ölçek puanı açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p=0,515; p=0,189). Öğrencilerin %97,5'si COVID-19 aşısı olmuş olup aşılanmadan sonra birçok üniversite yüz yüze eğitime (%68,6) geçmekle beraber çok azı (%2,3) hibrit eğitime geçmiştir. Sonuç: Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin elektronik cihaz kullanma becerilerinin geliştirilmesi teşvik edilmelidir. Öğrencilere ekonomik durumlarına göre eğitimde eşitsizliği azaltmak için e-öğrenme platformlarına erişimi kolaylaştırmak amacıyla özel finansal destek ve bilgi teknoloji desteği sunulmalıdır. Ayrıca bu dönemde öğrencilerin koruyucu ekipman vb. önlemlerle güvenlikleri sağlanarak mesleki yeterlilik ve temel tıbbi becerileri kazanabilmeleri için simülasyon eğitimlerinin pratik eğitimlerde faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Sadece COVID-19 pandemisi döneminde değil gelecekte de çevrimiçi öğretim yöntemlerinin geleneksel tıp eğitimine daha fazla dahil edilmesini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: With the progress of the COVID-19 pandemic, many health institutions, educational institutions and medical schools have been affected, which has led face-to-face education to turn to online education platforms. In this study, we aimed to present the impact of the COVID-19 pandemic on medical education, its effects on medical students, their knowledge and attitudes about online teaching during the pandemic, the advantages and disadvantages of distance education from the perspective of medical students. Materials and Methods: Our study, which was carried out through Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine, was carried out by sharing an online questionnaire with all medical faculties in Turkey. Our study is an observational, descriptive and prospective study with the participation of 608 medical faculty students from all over Turkey. Survey form; sociodemographic characteristics of the participants, online learning/medical tele-education and student perceptions, use of electronic devices, advantages and disadvantages of distance education, questions about faculty education, the effect of the pandemic on student behavior, the educational status after the COVID-19 vaccination, the negative impact of the pandemic on their health, the four-item patient health questionnaire-4 (PHQ-4) related questions, Yurdal et al. it includes the Attitudes Towards Distance Education/Online Learning Scale (MATDLS) of Medical Faculty Students, which does not have subgroups of 22 questions, the validity and reliability study of which was published on July 1, 2021. The survey consists of 65 questions in total. Statistical evaluation of the data was made with the SPSS 22.0 package program. Results: 608 students from 45 medical faculties in Turkey participated in our study. The highest rate (37.2%) was attended by Kahramanmaraş Sütçü İmam University. In our study, it was observed that 397 (65.3%) of the medical students participated from universities in the East. The mean age of the participants was 21.6±2.6, and 331 (54.4%) were female and 277 (45.6%) were male. Of the students, 366 (60.2%) were in the preclinical period (term 1,2,3) and 242 (39.8%) were in the clinical (return 4,5,6) period. During the pandemic, the time devoted to online learning has increased significantly (p0.05). 73% of the students reported that they were very good and good at using educational technology devices. The negative effects of the pandemic on mental health, social well-being and intellectual well-being (ability to learn and understand) of students in the West were found to be significantly higher than those in the East (p=0.001; p=0.002; p=0.042). Depression and anxiety levels of women (69.2%) were found to be significantly higher than men (59.6%) (p=0.013). Anxiety and depression levels of students in the preclinical period were found to be significantly higher (P=0.016). There was no significant difference between Eastern and Western universities in terms of PHQ-4 scores (p=0.505). The PHQ-4 score of the students who had financial difficulties related to the pandemic was found to be significantly higher (p=0.001). The attitude scale score of women was found to be significantly lower than that of men (p=0.001). The mean score of the Medical Faculty Students' Attitudes Towards Distance Education/Online Learning Scale (MATDLS) of the students participating in our study was found to be 53.2±23.3. There was no significant difference in attitude scale scores between preclinical and clinical students and students from East and West regions (p=0.515; p=0.189). 97.5% of the students were vaccinated against COVID-19, and after vaccination, many universities switched to face-to-face education (68.6%), but very few (2.3%) switched to hybrid education. Conclusion: In the distance education process, the development of students' ability to use electronic devices should be encouraged. Special financial and information technology support should be offered to students in order to facilitate access to e-learning platforms in order to reduce inequality in education according to their economic situation. In addition, during this period, students' protective equipment and so on. We think that simulation trainings will be useful in practical training so that they can gain professional competence and basic medical skills by ensuring their safety with precautions. We are considering the inclusion of online teaching methods in traditional medical education not only during the COVID-19 pandemic but also in the future.