Sağlık kurumlarında yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların aidiyet duygusuna etkileri; Çanakkale ili örneği
The effects of talent management practices in health institutions on employees' sense of belonging Çanakkale province example
- Tez No: 780533
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada sağlık kurumları çalışanlarının yetenek yönetimi algılarının değerlendirilmesi, örgütsel aidiyet düzeylerinin incelenmesi ve yetenek yönetimi uygulamaları ile örgütse aidiyet düzeyinin arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gelibolu Şehit Koray Onay Devlet Hastanesi ve Gelibolu İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanlarının gönüllü olanlarının katılımları ile Ekim / Kasım 2022 tarihleri arasında 230 çalışan ile gerçekleştirilen betimsel bir çalışmadır. Çalışmada yetenek yönetimi ölçeği ile örgütsel aidiyet ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada yetenek yönetimi ölçeği değerlendirildiğinde cinsiyet, yaş, çalışılan departman ve çalışma süresi açısından anlamlı fark bulunmamış, medeni durum ile eğitim durumu alanında istatistiksel olarak anlamalı fark bulunmuştur. Örgütsel aidiyet ölçeği bulgularında cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışılan departman ve çalışma süresi ile ilgili anlamlı fark bulunmamış, eğitim durumunda istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel aidiyeti pozitif yönlü etkilediği kanısına varılmıştır. Sağlık kurumları çalışanlarının ve kurum yöneticilerinin yetenek yönetimi hakkında bilgilendirilmeleri ve kurumlarda yetenekli çalışanların yeteneklerini kurum menfaatlerine kullanmaları açısından yönlendirilmeleri huşunda önerilerde bulunulmuştur. Çalışanların aidiyet duygusunu yüksek düzeylere çıkarılması adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the perceptions of talent management of health institutions employees, to examine their organizational belonging levels and to investigate the relationship between talent management practices and the level of organizational belonging. The study is a descriptive study carried out with 230 employees between October / November 2022 with the participation of volunteers of Gelibolu Martyr Koray Onay State Hospital and Gelibolu District Health Directorate, which are within the body of Çanakkale Provincial Health Directorate. Talent management scale and organizational belonging scale were used in the study. When the talent management scale was evaluated in the study, no significant difference was found in terms of gender, age, department and working time,but a statistically significant difference was found in the fields of marital status and educational status. There were no significant difference in terms of gender, age, marital status, department and working time in the findings of the organizational belonging scale, but a statistically significant difference was found in the education level. It has been concluded that talent management practices affect organizational belonging positively. Suggestions were made in order to inform the employees of the health institutions and the managers of the institutions about talent management and to guide the talented employees in the institutions to use their talents for the benefit of the institution. Suggestions were made in order to increase the sense of belonging of the employees to high levels.