Coğrafi bilgi sistemleri ve yapı bilgi modellemesi veri standartlarının birlikte çalışabilirlik çerçevesinde incelenmesi
Investigation of geographical information systems and building information modeling data standards in the framework of interoperability
- Tez No: 780599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir kenti yaşanabilir kılan özelliklerinin başında iyi bir altyapı yatmaktadır. Plansız bir şekilde göç alan ve büyüyen kentlerde altyapı yetersizliği nedeniyle birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Yeni hatların hayata geçirilmesi, yer üstünden giden hatların yer altına alınması veya herhangi bir hatta tamir nedeniyle ulaşmak için yapılan kazılar günlük hayatta karşılaştığımız olaylardandır. Yer altında bulunan altyapı hatlarının konum ve kot bilgileri, hatların farklı kurumlar tarafından yapılması ve bu bilgilerin saklanmaması nedeniyle yapılan kazılar sırasında mevcut hatlara zarar verme durumu sık sık karşılaşılan bir durumdur. Yapılan kazılarda mevcut hatlar zarar görmese bile ulaşılmak istenilen hat kazılan alanda çıkmadığında bu durum daha fazla kazıya ve yola verilen zararda artışa neden olmaktadır. Bu durum daha fazla enerji, zaman ve maliyet kaybına yol açmaktadır. Tüm bunların önüne geçmek için bütün altyapının güncel olarak tutulduğu gerçek konumlu 3 boyutlu bir sisteme ihtiyaç vardır. Bu çalışmada yapı bilgi modellemesi ve öznitelik bilgilerinin tutulduğu bir bilgi sistemi entegrasyonu yaklaşımıyla Tekirdağ ili Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sınırları içerisinde bulunan Telasis Tekstil Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.'nin altyapısının öznitelik bilgilerini barındıran gerçek konumlu ve3 boyutlu olarak modellendiği örnek bir uygulama yapmak amaçlanmıştır. Fabrikaya ait yağmur su ana hattı, atık su ana hattı, alçak gerilim hattı, orta gerilim hattı, tekil ve lineer yağmur su toplama hatları olmak üzere 6 farklı hat modellenerek tüm altyapının dijital bir ikizi oluşturulmuştur. Oluşturulan bu dijital ikizin sağlayacağı kazanımlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A good infrastructure lies at the beginning of the features that make a city livable. Many problems are encountered due to the lack of infrastructure in cities that receive unplanned migration and grow. Making new lines, taking the lines above ground underground or repairing the excavations to reach any line are the events we encounter in our daily life. Due to the location and elevation information of the underground infrastructure lines, it is common that the existing lines are damaged during excavation works and this information is not kept, since the lines are built by different institutions. Even if the existing lines are not damaged in the excavations, if the line to be reached does not come out of the excavated area, this will cause more excavations and an increase in the damage on the road. This leads to more energy, time and cost loss. In order to prevent all of this, a real-position 3D system is needed, where all the infrastructure is kept up-to-date. In this study, it is aimed to make an exemplary application in which the infrastructure of Telasis Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, located within the borders of Tekirdağ province Çerkezköy Organized Industrial Zone, is modeled in a 3-dimensional and real location. attribute information. with an information system integration approach where building information modeling and property information are retained. The digital twin of the entire infrastructure was created by modeling 6 different lines of the factory: rainwater main line, wastewater main line, low voltage line, medium voltage line, single and linear rainwater collection lines. The gains that this digital twin will provide have been tried to be explained.