Yerel yönetimlerde elektronik ihale (e-ihale) sistemleri ve yapı bilgi modellemesi entegrasyonu
Electronic tender (e-tender) systems and building information modeling in local governments
  1. Tez No: 931612
  2. Yazar: ÖMER GALİP PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ATİLLA DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Yönetim Bilişim Sistemleri, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Management Information Systems, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yönetimi ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kamu sektöründe vatandaş ve devlet ilişkili birçok iş ve işlemlerde yürütülen süreçler zaman içinde daha hızlı ve verimli olma zorunluluğuna doğru evrilmiştir. Bu zorunluluk gerek çağın getirdiği bazı dayatmalara ayak uydurma, gerek daha fazla bilinçli hale gelen vatandaş dürtüleri, gerekse devlet mekanizmasının daha efektif hale gelme süreçleridir. Çağın getirdiği modernite yaşam şekline yansıdığı gibi, toplumla organik ilişki içerisindeki kamu veya özel sektör kuruluşlarında da etkisini günden güne daha fazla göstermiştir. Gerek ülkemizin sosyo-ekonomik durumu, gerek toplum yapısı gibi bazı sebeplerden dolayı ülkemizde özellikle yapım sektöründeki bazı süreçler öncelikle özel sektörde kendini göstermiş daha sonra kamu tarafında vücut bulmuştur. Kamu kuruluşlarının tamamına yakını bu dijitalleşme çabalarına hızlı bir şekilde evrilmiş ve bunu uygulamak için bir dizi çalışma içerisine girmişlerdir. Türkiye gibi kamu sektörünün ülke genelinde birçok iş ve işlemde doğrudan etkisinin bulunduğu bir coğrafyada bu süreçler öncelikle belli kamu kuruluşlarında uygulanmaya başlamış daha sonra bu uygulamalar genelleştirilmeye çalışılmıştır. Bu iş ve işlemlerinde kamu sektöründe en fazla devinimin bulunduğu yerel yönetimlerde uygulanmak istenilmesi lakin dijitalleşmenin bazı gereksinimlerinin yönetim şemalarında nitelikli ifade edilememesi bazı süreçleri biraz uzatmıştır. Tüm dünyada, özellikle inşaat sektöründeki gelişimlere yön veren kamu ve özel sektör içerisindeki kurumlar BIM (Building Information Modeling – Yapı Bilgi Modeli)' in büyük oranda farkına varmışlar ve buna paralel olarak pek çok gelişmiş ülke BIM ile ilgili mevzuatlar hazırlamışlardır. Bu mevzuatlara bağlı kalarak söz konusu ülkeler bir çok projenin BIM ile üretilmesi ve yönetilmesi ile ilgili somut çalışmalar ortaya koymuşlardır. Söz konusu ülkeler sadece içerik üretmekle kalmamış, bu tarzdaki çalışmalarda kamu tarafında yapılan küçük – orta – büyük çaplı projelerinde BIM kullanımını zorunlu hale getirmiş ve bu şekilde BIM kullanımının kamu tarafında gelişmesinin de önünü açmışlardır. Bu zorunluluğu da yine kamu ihale mevzuatlarındaki yaptıkları değişiklikler ve uyarlamalar ile paralel yürütmüşlerdir. Söz konusu mevzuatlar, uygulama planları ve bir takım el kitapçıklarının hazırlanmasında, BIM' in dünyada yayılması ve çeşitli standartların oluşmasını sağlayan önemli kuruluşlardan olan BuildingSmanrt'ın ciddi anlamda katkıları olmuştur. Doktora tezinde ele alınan problem, yerel yönetimlerde EKAP- YBM entegrasyon planı çerçevesinde uygunluğunun araştırılması ve bu yönde alt yapı çalışmalarının yapılabilmesi için gerekliliklerin uygunluğudur. Doktora tezinin amacı ise, yerel yönetimlerde geleneksel yöntemlerle yapılmaya çalışılan yapım ihaleleri, hizmet alımı v.b. hizmetlerde kullanılan EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) sisteminin bir entegrasyonu planı çerçevesinde YBM (Yapı Bilgi Modelleme) sistemi ile otomasyona bağlanarak çift taraflı kontrol mekanizması sağlanması ve yapılacak sistem entegrasyonu ile kamu belleği oluşturulup daha dengeli, kontrol edilebilir ve şeffaf süreçlerin sağlanabilmesidir. Belirtilen amaçlar doğrultusunda, öncelikle kamuda gerçekleştirilen ihalelerin dijitalleşme süreçleri ve süreçlerin işleyişi hakkında bilgiler verilmiştir. Kamu tarafında ifade edilen bu dijitalleşme süreçlerinin kronolojik olarak ilerleyişi, hem yapılan uygulamalarla hem de yapılan akademik çalışmalardan derlenen bilgiler ışığında tanımsal olarak ortaya konulmuştur. Akabinde kamu tarafında yapılan bu dijitalleşme süreçlerinin gerçekleşme oranlarına bağlı olarak bir dizi literatür çalışması yapılmıştır. Yapılan literatür çalışmalarında, yerel yönetimlerde söz konusu dijitalleşme çalışmaları ve ihale yöntemleri ile yapılan gerçekleştirmeler hakkında bilgiler verilmiştir. Sayıştaya tabi olan yerel yönetimlerde söz konusu dijitalleşme çalışmaları derlenip, hem gerçekleştirilen fiili çalışmalar hem de araştırma makalelerine konu olan ifadeler farklı başlıklar altında toplanmıştır. Bu bilgiler verilirken 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre özellikle yerel yönetimlerde uygulanmış Proje Teslim Yöntemleri (IPD – Integrated Project Delivery) ve ihale yöntemleri ile dijitalleşme çalışmaları sürdürülürken, bir yandan da uygulamada karşılaşılan sonuç ve sorunlar aktarılmıştır. Akabinde ise Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) hakkında yapılan literatür çalışmaları aktarılmış ve EKAP' ın kamu kurumlarında ve yine yerel yönetimlerde kullanımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. EKAP kullanımının yine kamu tarafında kullanılış biçimi, yöntemi ve bunun sonuçlarında karşılaşılan sorunlar hakkında bir dizi araştırma makalesi taranmış ve bununla ilgili gelinen son süreçle ilgili bilgiler aktarılmıştır. Bu aşama da EKAP kullanımının sahaya yansıttığı tüm alım hizmetlerinde, yapım işlerinde kullanılış biçimi ile ilgili yerel yönetimlerde çalışanlar üzerinde bir dizi araştırma sonuçları paylaşılmıştır. EKAP'ın 12.11.2012 tarih ve 6360 sayılı Büyükşehir Yasasından sonra özellikle söz konusu büyükşehirlerdeki köy statüsünde olan yerleşkelerinde mahalle statüsü kazanması ile birlikte hizmet anlayışının daha yaygın bir ağa yayılması büyükşehirlerde yerel yönetimlerde kullanılışın üzerine etkisi araştırılmış ve hizmet yoğunluğunun yaşandığı büyükşehirlerde ve büyükşehir vasfı taşımayan diğer şehirlerdeki kullanımı ve sonuçları hakkında bilgiler verilmiştir. Sonraki safhada ülkemizde Yapı Bilgi Modelleme (BIM-YBM)' nin kullanımı ve gelişimi hakkında yapılan çalışmalar aktarılmış ve ülkemizdeki kullanım safhaları ve ortaya çıkış süreci paylaşılmıştır. YBM' nin kamu ve özel sektörde dünyada ve ülkemizdeki kullanımı aktarılmış ve özellikle kamu tarafında kullanılabilirliği ile ilgili yapılan akademik çalışmalar literatür çalışmaları ile aktarılmıştır. YBM' yi kamu tarafında kullanan ülkelerde yapılan çalışmalar bir dizi araştırma ile ortaya konulmuş, bu uygulamaların ülkemizde yapılabilirliği ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar aktarılmıştır. Yapılan literatür çalışmalarından sonra ülkemizde uygulamaya dönük yapılan çalışmalar hakkında elde edilen bulgular bir araya toplanmış ve YBM'nin hali hazırdaki kanun ve yönetmelikler ışığında ülkemizde uygulanabilirliği anlatılmıştır. Bu uygulanabilirlik için son yıllarda ilgili kanun ve yönetmeliklerde yapılan ve yapılması gerekli olan çalışmalar aktarılıp YBM destekli programların yerel yönetimlerde kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. EKAP ile YBM' nin ayrı ayrı sağlayacağı faydalardan bahsedildikten sonra, karşılaştırılmalı olarak çizelgelerle aktarılan bu bilgiler ışığında EKAP- YBM entegrasyonu hakkında yapılan araştırmalar bir araya toplanmış ve kullanımının uygunluğu hakkında yapılan ve yapılması gerekli olan alt yapı çalışmaları, kanun ve yönetmelikler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Halihazırda yapılmış olan kanunlarla ilgilibilgiler verildikten sonra, söz konusu entegrasyonun yapılabilmesi için yapılan pilot uygulamalar derlenmiştir. Bu tez aşamasında yapılan pilot uygulamalardan sonra elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak bir araya getirilmiş ve sonuç olarak önerilen uygulama planı çerçevesinde yapılan entegrasyonu planı ortaya konulmuş ve yapılan programlar uygulamalı olarak açıklanmıştır. Pilot uygulamalardan elde edilen bulgular ile geçmişte yapılan uygulamalar karşılaştırmalı olarak ifade edilmiş ve bu karşılaştırmalardan sonra elde edilen verilen bir araya getirilmiştir. Elde edilen verilen ışığında tez çalışması kapsamında sonuçlar derlenmiş ve önerilen tezin kapsayıcılığı hakkında çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The processes carried out in many citizen- and state-related works and transactions in the public sector have evolved over time towards the necessity of becoming faster and more efficient. This necessity is the process of keeping up with some of the impositions of the age, the impulses of citizens becoming more conscious, and the processes of the state mechanism becoming more effective. Just as the modernity brought by the age is reflected in the way of life, it has also shown its impact more and more day by day in public or private sector organizations that have an organic relationship with society. Due to some reasons such as the socio-economic situation of our country and the social structure, some processes in our country, especially in the construction sector, first manifested themselves in the private sector and then emerged in the public sector. Almost all public institutions have rapidly evolved into these digitalization efforts and have undertaken a series of studies to implement them. In a geography like Turkey, where the public sector has a direct impact on many businesses and transactions throughout the country, these processes first started to be implemented in certain public institutions, and then these practices were tried to be generalized. It was intended to be implemented in local governments where there is the most movement in the public sector in these works and transactions, but the failure to express some of the requirements of digitalization in a qualified manner in the management schemes has prolonged some processes. Institutions all over the world, especially in the public and private sectors that direct the developments in the construction sector, have become largely aware of BIM (Building Information Modeling) and in parallel, many developed countries have prepared BIM-related legislation. By adhering to these legislations, these countries have put forward concrete studies on the production and management of many projects with BIM. The countries in question not only produced content, but also made the use of BIM mandatory in small - medium - large scale projects carried out in the public sector, thus paving the way for the development of BIM use in the public sector. They carried out this obligation in parallel with the changes and adaptations they made in the public procurement legislation. BuildingSmanrt, one of the important organizations that ensured the spread of BIM in the world and the formation of various standards, made significant contributions to the preparation of the relevant legislation, implementation plans and some handbooks. The problem addressed in the doctoral thesis is the suitability of the requirements for investigating the suitability of the EKAP-YBM integration plan within the framework of the EKAP-YBM integration plan in local governments and carrying out infrastructure work in this direction. The aim of the doctoral thesis is to focus on construction tenders, service procurement, etc., which are tried to be made by traditional methods in local governments. Within the framework of an integration plan of the EKAP (Electronic Public Procurement Platform) system used in services, it is connected to automation with the YBM (Building Information Modeling) system to provide a double-sided control mechanism, and with the system integration to be made, public memory can be created and more balanced, controllable and transparent processes can be provided. In line with the stated purposes, information was first given about the digitalization processes of public tenders and the functioning of the processes. The chronological progression of these digitalization processes expressed by the public has been presented descriptively in the light of the information compiled from both the applications and academic studies. Subsequently, a series of literature studies were conducted depending on the realization rates of these digitalization processes carried out by the public sector. In the literature studies, information was given about the digitalization studies in local governments and the realizations made through tender methods. The digitalization studies in local governments subject to the Court of Accounts were compiled and both the actual studies carried out and the statements that were the subject of the research articles were collected under different headings. While this information is given, the results and problems encountered in practice are conveyed, while digitalization studies are continued with the Project Delivery Methods (IPD) and tender methods applied especially in local governments, according to the Municipality Law No. 5393 and the Public Procurement Law No. 4734. Subsequently, literature studies on the Electronic Public Procurement Platform (EKAP) were presented and information was given about the use of EKAP in public institutions and local governments. A series of research articles have been scanned about the use of EKAP in the public sector, its method and the problems encountered as a result, and information about the latest process has been conveyed. At this stage, the results of a series of research on employees in local governments were shared regarding the use of EKAP in all procurement services and construction works. After the Metropolitan Law No. 6360 dated 12.11.2012, EKAP gained neighborhood status, especially in the settlements with village status in the said metropolitan cities, and the spread of the service concept to a more widespread network, its effect on its use in local governments in metropolitan cities has been investigated and its effect on the use of services in metropolitan cities and other cities that do not have metropolitan qualifications has been investigated. Information about its use in cities and its results is given. In the next phase, the studies on the use and development of Building Information Modeling (BIM) in our country are explained and the usage phases and emergence process in our country are shared. The use of BIM in the public and private sectors in the world and in our country is explained, and academic studies on its usability, especially in the public sector, are explained through literature studies. The studies carried out in countries using BIM in the public sector have been revealed with a series of studies, and the studies carried out on the feasibility of these applications in our country have been presented. After the literature studies, the findings obtained about the practical studies carried out in our country were gathered together and the applicability of BIM in our country was explained in the light of the current laws and regulations. For this applicability, the studies that have been done and need to be done in the relevant laws and regulations in recent years are explained and information is given about the areas of use of BIM-supported programs in local governments. After mentioning the individual benefits of EKAP and YBM, research on EKAP-YBM integration was gathered together in the light of this information presented in comparative charts, and information was given about the appropriateness of its use, the infrastructure studies that have been done and need to be done, and the laws and regulations. After giving information about the laws that have already been made, the pilot practices carried out for the integration in question have been compiled. The findings obtained after the pilot applications carried out at this thesis stage were brought together comparatively and as a result, the integration plan within the framework of the proposed implementation plan was put forward and the programs were explained practically. The findings obtained from the pilot applications were compared with the applications carried out in the past, and the data obtained after these comparisons were brought together. In the light of the data obtained, the results were compiled within the scope of the thesis study and studies were carried out on the comprehensiveness of the proposed thesis.