Tekirdağ koşullarındaki iklim değişikliğinin referans bitki su tüketimi değerlerine etkisinin araştırılması
Investigation of climate change in Tekirdag conditions on reference evapotranspiration
- Tez No: 780598
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Küresel iklim değişikliğinin su kaynakları üzerine olan etkisinin belirlenmesi önemlidir. Su kaynaklarının etkin kullanımında tarımsal sulama için gerekli su miktarlarının bu koşullar altında planlaması gerekmektedir. Bu çalışmada Tekirdağ ili-Süleymanpaşa ilçesi meteoroloji istasyonundan 2011-2020 yılları arası referans bitki su tüketimi (ET0) hesaplaması için gerekli iklim verileri elde edilmiş ve değişim analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada değişim analizleri Lineer Regresyon Testi, Mann-Kendall Testi ve Sen T Testi metotlarına göre gerçekleştirilmiştir. Değişim analizleri sonucunda referans bitki su tüketimi değerlerinin Haziran ve Temmuz aylarında azalan bir eğilimde olduğu ve bu azalmanın istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlenmiştir. Referans bitki su tüketiminin hesaplanmasında kullanılan iklim parametrelerine yapılan değişim analizleri sonucunda, maksimum sıcaklık, ortalama bağıl nem ve ortalama güneşlenme süresi değerlerinin azalan bir eğilimde olduğu, minimum sıcaklık ve rüzgar hızı değerlerinin ise artan bir eğilimde olduğu saptanmıştır. Araştırmada ölçüm periyotlarındaki aylık yağış miktarlarının değişimi de incelenmiştir. Yapılan değişim analizleri sonucunda, aylık yağış miktarlarının azalan bir eğilimde olduğu ve özellikle Nisan, Eylül, Ekim ve Aralık aylarındaki değişimlerin istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların bölge koşullarında gelecekteki tarımsal üretim planlamalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the impact of global climate change on water resources. In the effective use of water resources, the amount of water required for agricultural irrigation should be planned under these conditions. In this study, the trend analysis of the climate data required for the calculation of reference evapotranspiration (ET0) between 2011 and 2020 for the meteorology station of Tekirdağ -Süleymanpaşa District was carried out. Analysis of change in the study was carried out according to the methods of Linear Regression Test, Mann-Kendall Test and Sen T Test. As a result of the change analysis, it was determined that the reference evapotranspiration (ET0) values had a decreasing trend in June and July and this decrease was statistically significant. As a result of the analysis of the changes in the climate parameters used in the calculation of reference evapotranspiration (ET0), it was determined that the values of maximum temperature, average relative humidity and average sunshine duration were in a decreasing trend, while minimum temperature and wind speed values were in an increasing trend. In the study, the change in monthly precipitation amounts during the measurement periods was also examined. As a result of the analysis of the changes, it was determined that the monthly precipitation amounts have a decreasing trend and the changes especially in April, September, October and December are statistically significant. It is thought that the results obtained will contribute to the future agricultural production planning in the regional conditions.