Depresyon tanılı hastalara uygulanan logoterapi temelli müdahalenin depresif belirtiler, psikolojik acı ve yaşamın anlamına etkisi
The effect of logotherapy-based intervention on depression diagnosed patients on depressive symptoms, psychological pain, and meaning of life
- Tez No: 780603
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Araştırma depresyon tanılı hastalara uygulanan logoterapi temelli müdahalenin depresif belirtiler, psikolojik acı ve yaşamın anlamına etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Araştırma ön test son test izlem ölçümlü, kontrol gruplu, yarı deneysel araştırma tasarımındadır. Örneklem seçimi iki aşamada gerçekleştirilmiş olup, ilk aşamada Eylül 2020-Eylül 2022 tarihleri arasında depresyon tanısı almış 48 hasta araştırmacıya yönlendirilmiştir. Hastalar sırasıyla girişim ve kontrol gruplarına atanmıştır. Girişim grubunda 12, kontrol grubunda 16 olmak üzere toplam 28 hasta ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Envanteri”,“Psikolojik Acı Ölçeği”ve“Yaşamın Anlamı Ölçeği”kullanılmıştır. Girişim grubundaki hastalara çevrim içi (online) logoterapi temelli müdahale haftada bir oturum olacak şekilde toplam sekiz oturum olarak uygulanmıştır. Logoterapi temelli müdahalenin etkisini değerlendirmek için girişim ve kontrol grubundaki tüm hastalara zaman serisi noktalarında (ön test, son test, 3.ay izlem test) Beck Depresyon Envanteri, Psikolojik Acı Ölçeği ve Yaşamın Anlamı Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t testi, ki kare analizi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the effect of logotherapy-based intervention practiced to patients with a diagnosis of depression on depressive symptoms, psychological pain, and the meaning of life. Method: The research is in a quasi-experimental research design with pre-test post-test follow-up measurement, control group. Sample selection was carried out in two stages, and in the first stage, 48 patients diagnosed with depression between September 2020 and September 2022 were referred to the researcher. Patients were assigned to intervention and control groups, respectively. The study was completed with a total of 28 patients, 12 in the intervention group and 16 in the control group.“Descriptive Information Form”,“Beck Depression Inventory”,“Psychache Scale”and“Meaning of Life Questionnaire”were used as data collection tools in the study. The online logotherapy-based intervention was administered to the patients in the intervention group as a total of eight sessions, once a week. In order to evaluate the effect of the logotherapy-based intervention, the Beck Depression Inventory, the Psychological Pain Scale, and the Meaning of Life Questionnaire were administered to all patients in the intervention and control groups at time series points (pretest, posttest, follow-up test at 3rd month). In the analysis of the data, descriptive statistics, independent t-test, chi-square analysis, analysis of variance in repeated measurements, Bonferroni correction were applied.