Ciddi olmayan akut kolanjitli hastalarda ERCP zamanının klinik sonlanıma etkisi
Effect of ERCP time on clinical output in patients with NON-severe acute cholangitis
  1. Tez No: 780662
  2. Yazar: ÖZTUĞ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akut kolanjit, safra akışının bozulması ile oluşan safra yollarının bakteriyal enfeksiyon durumudur. Akut kolanjit tanısı hızlı bir şekilde konulmalı ve uygun sıvı ve antibiyotik tedavisi sonrası tedaviye yanıtsız hastalarda safra yolu drenajı sağlanmalıdır. Sıvı ve antibiyotik tedavisi hastaların %70-80 kadarında etkili olmakla birlikte hastaların bir kısmında safra yolu drenajı ihtiyacı olmaktadır. En güncel rehber olan Tokyo 2018 Kılavuzu (TK18); tanı, hastalık şiddeti değerlendirme ve tedavide sıklıkla tercih edilen kaynaktır. Tokyo 2018 Kılavuzunda orta şiddetli hasta grubunda erken (≤48 saat) safra yolu drenajı önerilmekte olup; kaynak alınan çalışmalar retrospektif yapılmış ve sayıca azdır. Hafif şiddetli hasta grubunda safra yolu drenajı zamanı belirsizliğini korumaktadır. Çalışmamızda safra taşına bağlı gelişen hafif ve orta şiddetli akut kolanjit hastaları prospektif gözlemsel olarak izlenmiştir. Erken (≤48 saat) ve gecikmiş (>48 saat; ≤7 gün) ERCP (endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi) işleminin çalışmamızın primer sonlanım noktası olan hastane yatışı ve uzamış yatışa etkisi değerlendirilmiştir. Sekonder sonlanım noktaları olan yoğun bakım yatışı, organ yetmezliği, 30 günlük tekrar hastane yatışı ve mortaliteye etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamız verileri ile literatüre katkı sunulması amaçlanmıştır.Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen tüm prosedürler, Ankara Şehir Hastanesi 2 Nolu Etik Kurul Başkanlığından alınan E.Kurul-E2-22-1387 sayılı kararı ile gerçekleştirilmiştir. Yürütülen tez çalışmasında, Ankara Şehir Hastanesi acil servise başvuran Mart 2022 – Ekim 2022 tarihleri arasında TK18'e göre akut kolanjit tanısı alan 363 hasta değerlendirildi. Tüm dahil etme kriterlerini karşılayan ve dışlama kriteri gözlenmeyen 118 hasta ile çalışmaya devam edildi. İstatistiksel bulguların analizi için SPSS 26.0 (SPSS Inc, Chicao, IL, USA) paket programı kullanıldı.ERCP zamanının klinik sonlanımlara etkisinin değerlendirildiği bu çalışmada, taşa bağlı hafif ve orta şiddetli kolanjit hastalarında erken (≤48 saat) yapılan ERCP işlemi ile gecikmiş(>48 saat) ERCP işleminin hastane yatış süresi ve sekonder klinik sonlanımlar olan yoğun bakım yatışı, kalıcı organ yetmezliği, 30 günlük tekrar hastane yatış ve mortalite üzerinde benzer etkisi olduğu görüldü. Tek seans ERCP işlemi ile kesin tedavinin seçilmiş hasta grubunda hastane yatış süresini azaltabileceği görüldü. Geçici organ yetmezliği olan hastaların, kalıcı organ yetmezliğine gitmeden erken yapılan ERCP işleminden fayda görebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Acute cholangitis is a bacterial infection of the biliary tract caused by impaired bile flow. Acute cholangitis should be diagnosed quickly and bile duct drainage should be provided in patients unresponsive to treatment after appropriate fluid and antibiotic therapy. Although fluid and antibiotic therapy are effective in 70- 80% of patients, some patients need biliary drainage.Tokyo 2018, the most up-to- date guide; It is a frequently preferred resource for diagnosis, disease severity assessment and treatment. In the Tokyo 2018 Guidelines, early (≤48 hours) bile duct drainage is recommended in the moderate patient group but the studies taken from the source were made retrospectively and are few in number. Biliary drainage time remains uncertain in the mild patient group. Within the scope of the thesis, patients with mild and moderate acute cholangitis due to gallstones were followed up prospectively. The effect of early (≤48 hours) and delayed (>48 hours; ≤7 days) ERCP (endoscopic retrograde cholangiopancreatography) procedure on hospitalization and prolonged hospitalization, which was the primary endpoint of our study, was evaluated. As secondary endpoints; Intensive care hospitalization, organ failure, 30-day readmission and mortality were also evaluated. It is aimed to contribute to the literature with the data of our study.In our study, 363 patients diagnosed with acute cholangitis according to TK18 between March 2022 and October 2022, who applied to the emergency department of Ankara City Hospital, were evaluated. The study was continued with 118 patients who met all inclusion criteria and did not meet the exclusion criteria. SPSS 26.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA) package program was used for the analysis of statistical findings.In this study, in which the effect of ERCP time on clinical outcomes was evaluated, early (≤48 hours) ERCP procedure and delayed (>48 hours) ERCP procedure in patients with mild and moderate cholangitis due to stone. Between two groups no significant difference was observed in Length of hospital stay and secondary clinical outcomes such as intensive care admission, permanent organ failure, 30-day readmission and mortality.It was observed that definitive treatment with a single-session ERCP procedure could reduce the length of hospital stay in the selected patient group. It has been concluded that patients with transient organ failure may benefit from an early ERCP procedure without going to permanent organ failure.