Havayolu taşımacılığı 4.0 üzerine bir model önerisi
A model proposal for air transport 4.0
- Tez No: 780680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KORKUSUZ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgi Teknolojisinin (BT) iş süreçlerinde performans iyileştirmeleri elde etmede oynadığı önemli rolü göz önünde bulundurarak, bu çalışmada da Endüstri 4.0 teknololojik gelişmelerinden faydalanılmakta, mevcut süreçlerdeki performans üzerindeki potansiyel etkisinin keşfedilmesi amaçlanmaktadır. Günümüzde birçok sektörde Endüstri 4.0 ihtiyacı bulunmaktadır. Endüstri 4.0, insanoğluna mevcut manuel veya bilgisayar destekli sistemler yerine daha dijital ve daha fazla otomasyon içeren sistemleri kullanma imkânı sunmaktadır. Bu imkân sistemlerdeki zaman ve efor kaynaklarının daha nitelikli faaliyetlere aktarılması için fırsat olmaktadır. Bu fırsatın gerçekleştirilebileceği sektörlerden biri de havayolu taşımacılığı sektörüdür. Yapılan yatırımlarla sürdürülen mevcut sistemler teknolojinin sürekli ilerlemesi ile dijital dönüşüme ihtiyaç duymaktadır. Mevcut sistemdeki işlemlerin süreleri, süreç akışındaki kopukluklar hem müşteri memnuniyetsizliğine hem de maliyet artışına sebep olmaktadır. Bu çalışmada havayolu taşımacılığının operasyonel süreçlerinden biri olan boarding süreci ele alınmıştır. Klasik boarding süreci Endüstri 4.0 bileşenlerinden nesnelerin interneti teknolojisinden faydalanılarak yeniden tasarlanmıştır. Nesnelerin interneti tabanlı boarding süreci (Boarding 4.0) için bir yönetim modeli geliştirilmiştir. Sektörün uzmanlarından alınan bilgiler doğrultusunda bulanık AHP tekniğiyle değerlendirilerek Boarding 4.0'ın katma değerli çıktıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering the importance that computing (IT) plays in achieving performance improvements in business processes, the study aims to realize the potential of the fourth industrial revolution - Industry 4.0 and the technological advances it drives with it to realize the current processes. Recently, Industry 4.0 is needed in many sectors. Instead of existing manual or assisted computer systems, Industry 4.0 offers human beings the opportunity to use more digital and more automated systems. This facility provides an opportunity to transfer the time and effort resources in systems to more qualified activities. The air transport sector is one of the sectors in which this opportunity can be realized. The existing systems maintained with the investments made need digital transformation with the continuous advancement of technology. The duration of the processes in the current system, the disconnections in the process flow cause both customer dissatisfaction and cost increase. In this study, boarding process, which is one of the operational processes of airline transportation and which is open to improvement, was discussed. The classic boarding process has been redesigned using the Internet of Things technology which is one of the Industry 4.0 components. A management model has been created for the Internet of Things based boarding process, namely Boarding 4.0. In line with the information obtained from the experts of the sector, the value-added outputs of Boarding 4.0 have been presented by evaluating fuzzy AHP.