A novel dual-BJT avalanche pulse generator with mixer effect
Karıştırıcı etkisi ile yeni bir çığ etkili çift BJT darbe üreteci
  1. Tez No: 780688
  2. Yazar: EMRAH TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR SÜLEYMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İletişim, radar, görüntüleme ve tıpla ilgili sistemler, uzun yıllardır kısa darbe oluşturmada yenilikler talep etmektedir. Kısa darbe genişliğine, yüksek bant genişliğine ve yüksek darbe genliğine sahip darbe oluşturma gerekliliği bu tezin ana motivasyonudur. Bu isteklere yanıt olarak, bu tezde çığ etkisi ile birlikte iki BJT kullanan yeni, basit ve verimli bir darbe üretim tekniği sunulmaktadır. Sunulan tasarım, temel tek transistörlü çığ darbe üretecinin geliştirilmiş bir versiyonudur ve çıkışta ortak bir 50 Ω yük direncini süren iki özdeş darbe üretecinden oluşur. Darbe üreteci devresi, çıkış darbesinin spektrumunu genişletmek için transistörlerde bulunan karıştırıcı etkisini kullanır. Böylece çıkış sinyali, temel tek transistör devresine kıyasla daha geniş bant genişliği ve daha dar darbe genişliği sergiler. Sunulan darbe üreteci ayrıca herhangi bir güç amplifikatörü kullanmadan artırılmış güç çıkışı sağlar. Bahsedilen birçok çalışmadan farklı olarak, üretilen darbe, Gauss şekline sahip pozitif bir kısa darbedir. Geniş bant ve kısa darbe sinyalleri oluşturmak için karıştırıcı olarak bir Schottky diyot kullanan başka bir yöntem de DC besleme gerilimi VCC'nin etkisi ile birlikte sunulmuştur. Araştırmanın bir sonraki adımı olarak, temel çığ darbe üreteci devresi, transistörün base terminaline farklı frekanslara sahip bir sinyal enjekte ederek ve uygun bir varaktör diyotu dahil ederek efektif çığ kapasitansının değerini değiştirerek çıkış darbesinin darbe genişliğini ve darbe genliğini kontrol edecek şekilde değiştirildi. Bu tezde sunulan sonuçlar, karıştırma etkisi nedeniyle geniş bant spektrumu elde edilerek kısa darbelerin oluşturulabileceğini ve tezde gösterildiği gibi çıkış darbe genliği ve darbe genişliğinin kontrol edilebileceğini göstermektedir. Denenen devre topolojileri, zemine nüfuz eden radar ve ultra geniş bant iletişim sistemlerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Communications, radar, imaging, and medical-related systems have been demanding innovations in short-pulse creation for many years. The requisition on pulse creation having a short pulse width, high bandwidth, and high pulse amplitude is the main motivation of this thesis. As the answer to these requests, a novel, simple, and efficient pulse generation technique using two BJTs using the avalanche effect is presented in this thesis. The presented design is an improved version of the basic single-transistor avalanche pulse generator, and it composes of two identical pulse generators which drive a common 50 Ω load resistor at the output. The pulse generator circuit utilizes the mixer effect which is inherent to the transistors to broaden the spectrum of the output pulse. Thus, the output signal exhibits wider bandwidth and narrower pulse width, compared to the basic single-transistor circuit. The presented pulse generator also provides increased power output without using any power amplifier. Differently from many referred studies, the generated pulse is a positive short pulse having a Gaussian shape. Another method, using a Schottky diode as a mixer, to create wideband and short pulse signals has also been presented along with the effect of the dc supply voltage VCC. As the next step in research, the basic avalanche pulse generator circuit was modified to control the pulse width and pulse amplitude of the output pulse by injecting a signal having different frequencies to the base of the transistor and by varying the value of the effective avalanche capacitance by incorporating a varactor diode suitably. The results presented in this thesis show that short pulses can be created by achieving a wideband spectrum due to the mixing effect, and the output pulse amplitude and pulse width can be controlled as depicted in the thesis. The experimented circuit topologies can be used in ground-penetrating radar and ultra-wideband communication systems.