A novel preclinical dual-topology magnetic particle imaging scanner
Özgün bir çift topolojili klinik öncesi manyetik parçacık görüntüleme tarayıcısı
  1. Tez No: 655298
  2. Yazar: AHMET RAHMETULLAH ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜLKÜ SARITAŞ ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Manyetik Parçacık Görüntüleme (MPG) süperparamanyetik demir oksit nanoparçacıkları (SPDP) kullanarak mükemmel hassasiyet, kontrast ve çözünürlük sağlayabilen nispeten yeni bir biyomedikal görüntüleme yöntemidir. MPG'de uzaysal seçiçilik sabit mıknatıslar veya elektromıknatıslar ile oluşturulan seçme alanları sayesinde sağlanır. Farklı mıknatıs yerleşimleriyle oluşturulan seçme alanları, MPG tarayıcıları için farklı çalışma topolojileri oluşturur. Bu farklı tarayıcı topolojilerinden en öne çıkanları, Manyetik Alansız Nokta (MAN) ve Manyetik Alansız Çizgi (MAÇ) tarayıcılardır. MAÇ tarayıcılar artırılmış hassasiyet ve hızlı görüntüleme sağlar, fakat sadece izdüşüm formatında görüntüleme imkanı sunar. MAN tarayıcılar 3B hacimsel görüntüleme (ve bunun bir sonucu olarak da sadece ilgilenilen bir bölgeden veya kesitten görüntü alma esnekliği) sağlar, fakat nispeten düşük hassasiyete ve daha uzun tarama sürelerine sahiptirler. Standard MPG tarayıcılarında, bir tarayıcı üretirken bu topolojilerden birinin seçilmesi gerektiği için, diğer topolojinin sunduğu avantajlardan vazgeçilmiş olunur. Bu tezde, varsayılan olarak MAÇ topolojisinde çalışan, fakat istenildiğinde elektronik olarak eyer tipi bobinler vasıtasıyla bir MAN tarayıcıya dönüştürülebilen hibrit bir topoloji önerilmiştir. Bu çift topolojili tarayıcı ile izdüşüm formatında hızlı 2B görüntüleme veya tek bir izdüşüm 'yerseyici' taramasının ardından ilgilenilen alandan alınacak bir 3B hacimsel tarama yapılabilir. Önerilen topolojiyi kullanan bir preklinik hibrit tarayıcı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, gradyometrik alıcı bobinleri hassas ayarlamayı ve istikrarlı biçimde daha yüksek bağlaşım önleme elde etmeyi kolaylaştıran yeni bir çifte ayar mekanizması önerilmiş, geliştirilmiş ve gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Particle Imaging (MPI) is a relatively new biomedical imaging modality that can provide excellent sensitivity, contrast and resolution utilising superparamagnetic iron oxide nanoparticles. In MPI, spatial selectivity is achieved through selection fields created by either a permanent magnets or electromagnets. Selection fields generated by different arrangements of magnets result in different topologies of operation for MPI scanners. Among these scanner topologies, most prominent ones are Field Free Point (FFP) and Field Free Line (FFL) scanners, which differ in their advantages and disadvantages. Most importantly, FFL scanners provide improved sensitivity and rapid imaging, but offer only projection format images. FFP scanners offer 3D volumetric acquisition (and thus flexibility in acquiring an image from only a region or slice of interest), but can suffer from relatively lower sensitivity and longer scan times. In standard MPI scanners, as one topology has to be chosen when building a scanner, advantages of the other topology will be forgone. This thesis proposes a hybrid topology that functions as FFL by default, but can be swapped electronically into an FFP topology with the use of a saddle coil pair. This dual-topology scanner allows projection format images that can be used for rapid 2D projecton imaging or serve the purpose of a localizer, which can then be followed by 3D volumetric imaging of a region of interest. A preclinical hybrid scanner utilising the proposed topology is designed and constructed. Additionally, a novel double tuning mechanism that improves ease of tuning and allows for consistently achieving higher decoupling for gradiometer receive coils is introduced, built, and demonstrated.