Oksitetrasiklin uygulanan ratlarda oksidatif stres üzerine borik asidin etkileri
The effects of boric acid on oxidative stress in rats treated oxytetracyclin
- Tez No: 780707
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİYASE ÇINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tetrasiklin grubu antibiyotik ailesinden biri olan oksitetrasiklinin (OTC), bakteriyostatik ve antimikrobiyal etkisi olduğu, terapötik faydasının yanı sıra, karaciğer ve böbrekte toksisiteye neden olduğu bilinmektedir. Borik asit (BA) ise antioksidan savunma sisteminde çok önemli role sahiptir. Bu çalışma, oksitetrasiklin uygulanan ratlarda biyokimyasal parametreler ve oksidatif stres üzerine BA'nın olası koruyucu etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla 40 adet erkek rat her bir grupta 10'ar hayvan olacak şekilde, kontrol (10 mg/kg FTS i. p) (1), BA (10 mg/kg i.p) (2), OTC (200 mg/kg i.p) (3) ve OTC (200 mg/kg i.p) + BA (10 mg/kg i.p) (4) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. On dört günlük denemenin sonunda hayvanların kan serumlarında AST ve ALT aktiviteleri, total kolesterol, trigliserit, üre, kreatinin, total protein, albümin, kalsiyum ve inorganik fosfor düzeyleri ile plazma TT, NT, DD, TOK, TAK ve OSİ düzeyleri, karaciğer ve böbrek dokularında TOK, TAK ve OSİ değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Oxytetracycline (OTC), which is one of the tetracycline family of antibiotics, is known to have bacteriostatic and antimicrobial effects, causing toxicity in the liver and kidney, as well as its therapeutic benefit. Boric acid (BA) has a very important role in the antioxidant defense system. This study was carried out to investigate the protective effects of BA on biochemical parameters and oxidative stress in rats treated with oxytetracycline. For this purpose, 40 male rats assigned to 4 groups, 10 animals in each group: control (10 mg/kg FTS i.p) (1), BA (10 mg/kg i.p) (2) OTC (200 mg/kg i.p) (3) and OTC (200 mg/kg i.p) + BA (10 mg/kg i.p) (4). At the end of the fourteen-day experiment, AST and ALT activities, total cholesterol, triglyceride, urea, creatinine, total protein, albumin, calcium and inorganic phosphorus levels in the blood serum of animals, and plasma TT, NT, DD, TOC, TAC and OSI levels, liver and kidney TOC, TAC and OSI values were determined.