Hydrodynamic investigation of an innovative floating platform for offshore wind turbines
Açık deniz rüzgar türbinleri için inovatif yüzer platformun hidrodinamik açıdan incelenmesi
- Tez No: 780713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜZAR ÖZBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rüzgar enerjisinin açık denizlerdeki potansiyelinin fark edilmesiyle yüzer platformlara olan ilgi artmaktadır. Bu çalışmada, deniz üstü yüzer rüzgar türbinlerinin hidrodinamik davranışı deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Türkiye'de deniz üstü yüzer rüzgar türbinleri üzerine yapılan ilk küçük ölçekli deneysel model çalışmasıdır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuvarında bulunan 40.0×1.0 m×1.4 m ölçülerindeki dalga kanalında gerçekleştirilen deneylerde, Tübitak projesi kapsamında geliştirilen yeni yüzer platform, çeşitli dalga ve aşırı rüzgar koşulu altında test edilmiştir. Serbest salınım, hidrostatik, yarı statik, düzenli ve düzensiz dalga ve rüzgar test koşulları altında türbin ve platform sisteminin tepkileri ve bağlama zincirlerindeki gerilimler ölçülmüştür. Sonuçlar, aynı test koşulları için daha önce üzerinde çalışılan spar platformunun sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Özellikle kararlı enerji üretimi ve yorulma yükleri için kritik olan y yönünde dönme açısından yeni platformun spar platforma göre daha stabil olduğu sonucuna varılmıştır. Yeni platform, türbin ve bağlama halatlarının sayısal modelleme, kalibrasyon ve validasyon çalışmaları ANSYS AQWA programı kullanılarak yapılmıştır. Sayısal ve deneysel model çalışması arasındaki uyum, yeni yüzer platformun sayısal modelinin doğrulandığını ve sayısal modelin platformu prototip ölçeğinde geliştirmek ve incelemek için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the realization of the potential of wind energy in deep water, interest in floating platforms is increasing. In this study, the hydrodynamic behavior of offshore floating wind turbines was examined experimentally and numerically. This study is the first small-scale experimental model study on floating offshore wind turbines in Turkey. Experiments were carried out in the wave channel with dimensions of 40.0m×1.0m×1.4m in the hydraulic laboratory of the IZTECH Civil Engineering Department. A new floating platform developed through a Tubitak project was tested under various wave and extreme wind conditions. Responses of the turbine and platform system and the tensions in the mooring chains were measured. Free decay, hydrostatic, quasi-static, and regular and irregular wave and wind tests were performed. Results were compared with the results of the existing spar platform model tests under the same test conditions. It was concluded that the innovative platform was more stable than the spar platform, especially in terms of rotation in the y direction, which is critical for stable energy generation and fatigue loads. Using ANSYS AQWA, numerical modeling, calibration, and validation studies of the new platform, turbine and mooring lines were conducted. Agreement between the numerical and experimental model studies showed that the numerical model of the innovative floating platform was verified and could be used to develop and examine the platform on a prototype scale.