Yüzer tarım uygulamaları platformlarının aero-hidrodinamik davranışının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of aero-hydrodynamic behavior of floating agricultural applications platforms
- Tez No: 960589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünya genelinde iklim değişikliği, doğal afetler, hızla artan nüfus, tarım arazilerinin azalması ve sulama suyu kaynaklarının tükenmesi, dünya genelinde tarımsal üretimin giderek daralmasına yol açmaktadır. Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi, daha üretken, verimli ve iklim değişikliğine dayanıklı tarım sistemlerinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle tarım ürünlerinin üretim yerlerinden tüketim noktalarına ulaştırılması sürecinde yaşanan yüksek fire oranları, hem ekonomik olarak zorlu bir sürecin yönetilmesine neden olmakta hem de dünya genelinde tarım ürünleri fiyatlarında enflasyonist baskılar oluşturmaktadır. Bu sorunların çözümünde, yeni tarım teknolojilerinin benimsenmesi ile birlikte özellikle yerinde üretim uygulamaları ve su kaynaklarının etkin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda geliştirilen su kültürü temelli tarım uygulamaları, sınırlı alanlarda dikey tarıma olanak tanıyarak daha kontrollü ve verimli sulama ile besleme imkânı sunmaktadır. Tarımda en temel girdilerden biri de enerjidir. Özellikle sulama suyunun kaynaktan tarım alanlarına ulaştırılması, vahşi sulama yerine akıllı sulama sistemlerine geçilmesi enerji ihtiyacını da azaltmaktadır. Son yıllarda, sulama suyunun bulunduğu kaynaklara yakın alanlarda tarım yapılması fikri, su ve enerji tasarrufu sağlamak açısından dikkat çeken bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Sulama ihtiyacını karşılamak amacıyla, genellikle akarsular üzerine sulama barajları inşa edilmektedir. Bu çalışmada, sulama barajları üzerine yerleştirilecek yüzer tarım platformları ile hem sulama için gereken enerji maliyetlerinin azaltılması hem de sınırlı alanlarda yüksek verim elde edilmesi amacıyla yenilikçi bir ada yapısı tasarlanmıştır. Bu tasarımların doğal şartlara göre üzerine gelen rüzgar yükleri hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemleri ile incelenmiştir. Ada yapısına gelen farklı rüzgar hızlarının, hakim rüzgar yönlerine göre yerleşim kararlarının etkilendiği, farklı yerleşimlere göre yapının üzerindeki kuvvetlerin doğru tespit edilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Ayrıca rüzgar kaynaklı girdapların yapı üzerinde zamana bağlı değişken yükler oluşturduğu görülmüştür. Ana yüklere göre yapının karaya tutturulması için gerekli olan tutturma ekipmanlarının kapasiteleri de dikkat edilmesi gereken bir husus olmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change, natural disasters, rapidly increasing population, decreasing agricultural land and depletion of irrigation water resources are leading to a gradual shrinkage in agricultural production worldwide. Ensuring food security requires the development of agricultural systems that are more productive, efficient and resilient to climate change. High wastage rates, especially during the transportation of agricultural products from production to consumption points, cause both an economically challenging process and inflationary pressures on the prices of agricultural products worldwide. In the solution of these problems, with the adoption of new agricultural technologies, especially on-site production practices and efficient use of water resources come to the fore. Aquaculture-based agricultural practices developed in recent years allow vertical farming in limited areas and offer more controlled and efficient irrigation and feeding. One of the most basic inputs in agriculture is energy. In particular, the transportation of irrigation water from the source to the agricultural fields and the transition to smart irrigation systems instead of wild irrigation reduce the need for energy. In recent years, the idea of agriculture in areas close to the sources of irrigation water has come to the fore as a remarkable solution to save water and energy. Irrigation dams are usually built on rivers to meet irrigation needs. In this study, an innovative island structure was designed to reduce the energy costs required for irrigation and to achieve high yields in limited areas with floating agricultural platforms to be placed on irrigation dams. The wind loads on these designs according to natural conditions are analyzed by computational fluid dynamics methods. It is understood that different wind speeds coming to the island structure affect the placement decisions according to the prevailing wind directions, and the forces on the structure should be determined correctly according to different placements. It was also observed that wind-induced vortices create time-dependent variable loads on the structure. According to the main loads, the capacities of the anchoring equipment required for anchoring the structure to the land were also an issue to be considered.