Ergen hedef okçuluk sporcularının alt ekstremite kas performansı ve denge ölçüm değerlerinin atış puanına olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of lower limb muscle performance and balance measurement values on shot score of teenager target archery athletes
  1. Tez No: 780714
  2. Yazar: CENNET GÜL EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamız, ergen hedef okçuluk sporcularının alt ekstremite kas performansı ve denge ölçüm değerlerinin atış puanına olan etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Prospektif, kesitsel ve gözlemsel olan çalışmaya, Gaziantep il merkezinde yaşayan, gönüllü 16 sporcu katıldı. Katılımcıların fiziksel ve sosyo-demografik özellikleri kaydedildi. Olguların, kor kaslarının kuvvet ve stabilitesi, scapular, üst ve alt ekstremite izometrik kas kuvvet performansı, kavrama kuvveti, üst ve alt ekstremite patlayıcı gücü, statik ve dinamik denge performansı ve üç farklı pozisyonda okçuluk atış performansı değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda, ayakta trambolinde yapılan atış puanı ile vücut ağırlığı(r;p, 0.533;0.034), müsabaka sayısı(r;p, 0.564;0.023), sağ omuz ekstansör(r;p, 0.520;0.039), horizontal adduktör(r;p, 0.540;0.031), kalça abduktör(r;p, 0.528;0.035), adduktör(r;p, 0.543;0.030), diz fleksör(r;p, 0.526;0.037), ayak bileği dorsi fleksör(r;p, 0.511;0.043), kaslarının izometrik kas kuvveti arasında orta, sol omuz horizontal adduktörleriyle(r;p, 0.662;0.005) ise güçlü ilişki bulundu. Düz zeminde ayakta yapılan atış puanı ile sağ taraf kalça ekstansörlerinin(r;p, 0.544;0.029), internal rotatörlerinin(r;p, 0.585;0.017), eksternal rotatörlerinin(r;p, 0.540;0.031), sol taraf kalça internal rotatörlerinin(r;p, 0.528;0.036), eksternal rotatörlerinin(r;p, 0.523;0.038) izometrik kas kuvveti arasında orta, kalça abduktörleriyle(r;p, 0.635;0.008) ise güçlü ilişki bulundu. Elde edilen sonuçlara göre üst, alt ekstremite kaslarının izometrik performansının okçuluk atış performansı üzerinde etkili olduğu, antrenman programlarına bu alt parametrelerin dahil edilmesinin sporcuların atış performanısını arttırabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to examine the effects of lower extremity muscle performance and balance measurement values of teenager target archery athletes on shooting scores. 16 volunteer athletes living in Gaziantep city center participated in the prospective, cross-sectional and observational study. Participants' physical and socio-demographic characteristics were recorded. Strength and stability of core muscles, scapular, upper and lower extremity isometric muscle strength performance, grip strength, upper and lower extremity explosive power, static and dynamic balance performance and archery shooting performance in three different positions were evaluated. In the results of working, the shooting score and body weight(r;p, 0.533;0.034), the number of competitions(r;p, 0.564;0.023), the right shoulder extensor(r;p, 0.520;0.039), the horizontal adductor(r;p, 0.540;0.031), hip abductor(r;p, 0.528;0.035), adductor(r;p, 0.543;0.030), knee flexor(r;p, 0.526;0.037), ankle dorsi flexor(r;p, 0.511;0.043), a strong correlation was found between the isometric muscle strength of the muscles in the middle, and with the left shoulder horizontal adductors(r;p, 0.662;0.005). With the shooting score on a flat surface, the right side hip extensors(r;p, 0.544;0.029), internal rotators(r;p, 0.585;0.017), external rotators(r;p, 0.540;0.031), left hip internal rotators(r;p, 0.528;0.036), isometric muscle strength of the external rotators(r;p, 0.523;0.038) was moderately correlated, while a strong correlation was found with hip abductors(r;p, 0.635;0.008). According to the results obtained, it was thought that the isometric performance of the upper and lower extremity muscles was effective on the archery shooting performance, and the inclusion of these sub-parameters in the training programs could increase the shooting performance of the athletes.