V-notes histerektomi, vajinal histerektomi vetotal laparoskopik histerektomi operasyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective comparison of V-notes hysterectomy, total laparoscopic hysterectomy and vaginal hysterectomy operations
- Tez No: 780716
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE ZEHRA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Histerektomi, jinekolojik cerrahide önemi büyük olan bir operasyondur. Günümüzde histerektomi, abdominal yolla ve minimal invaziv tekniklerle ( laparoskopik, vajinal , v-NOTES, robotik ) yapılabilmektedir. Histerektomi yönteminin belirlenmesinde hastanın kliniği, anatomisi, histerektomi endikasyonu, cerrahın tecrübesi, histerektomi yapılacak merkezin donanımı belirleyici olmaktadır. Literatürde yapılan çalışmalarda vajinal yolun hasta konforu açısından daha sık seçilmesi gerektiği düşünülse de histerektomi tekniklerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Çalışmamızda yeni bir yöntem olan v-NOTES histerektomi ile vajinal histerektomi ve laparoskopik histerektominin retrospektif karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2021 tarihi ile 1 Aralık 2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğimizde yapılan benign endikasyonlu 186 histerektomi vakası dahil edilmiştir. Bu tarih aralığında yapılan tüm v-NOTES histerektomi operasyonları çalışmaya dahil edilirken hasta seçiminde bias olmaması açısından son 62 vajinal histerektomi ve son 62 laparoskopik histerektomi operasyonu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamız, retrospektif ve tek merkezli bir çalışmadır. Operasyonlar eşit sayıda çalışmaya dahil edilmiştir. Bu üç histerektomi tekniğinin endikasyonları, ağrı skorları , pariteleri, postoperatif taburculuk süreleri ,operasyon süreleri, hastaların yaşları, vücut kitle indeksleri, preoperatif ve postoperatif hemoglobin farkları, intraoperatif veya postoperatif komplikasyon olup olmaması , hastaların geçirilmiş sezaryen öyküsü ve/veya pelvik cerrahi öyküsünün bulunup bulunmayışı, operasyonlarda ooferektomi ve salpenjektomi oranları , ek cerrahi ihtiyacı ,ek cerrahi prosedür uygulanıp uygulanmayışı ve uterus ağırlıklarına göre üç cerrahi teknik karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Üç cerrahi teknik karşılaştırıldığında en az hemoglobin düşüşü v-NOTES histerektomi grubunda bulunmuştur ve v-NOTES histerektomideki ortalama hemoglobin farkı vajinal histerektomiden (VH) anlamlı olarak düşük bulunmuştur(p:0,0090,05). Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalamaları değerlendirildiğinde vajinal histerektomi yapılan grubun yaş ortalamasının en yüksek olduğu ve v-NOTES histerektomi ve laparoskopik histerektomi grubu ile aralarında anlamlı bir fark olduğu gözlenmiştir (p:0,010,05). Pelvik cerrahi öyküsü ve sezaryen öyküsü v-NOTES histerektomi grubunda vajinal histerektomi grubuna göre daha fazlaydı. Aynı zamanda ooferektomi ve salpenjektomi oranlarına bakıldığında da v-NOTES histerektomi grubunda vajinal histerektomi grubuna göre daha fazla izlenmiştir. Laparaskopik histerektomi grubunda ise en yüksektir. Hastaların pariteleri değerlendirildiğinde ise üç grup arasında anlamlı bir fark izlenmemiştir (p:1,139>0,05). İntraoperatif komplikasyonlar değerlendirildiğinde 1 v-NOTES histerektomi ve 2 vajinal histerektomi operasyonunda mesane perforasyonu gözlenmiş, 1 vajinal histerektomi operasyonunda ise kanama gözlenmiştir. Postoperatif komplikasyon üç grup için de olmamıştır. V-NOTES histerektomi grubunda 3 hastada, vajinal histerektomi grubunda 1 hastada ek cerrahi ihtiyacı olmuştur. Laparoskopik histerektomi grubunda ise ek cerrahi ihtiyacı gözlenmemiştir. Bu üç cerrahi teknikte kullanılan ek cerrahi prosedürler değerlendirildiğinde en fazla ek cerrahi prosedür uygulanan operasyon vajinal histerektomi grubu, en az ek cerrahi prosedür uygulanan operasyon ise laparoskopik histerektomi grubudur. Üç cerrahi teknik karşılaştırmalı olarak değerlendirildiğinde ise ek cerrahi prosedür açısından cerrahi teknikler arasında anlamlı fark izlenmiştir ( p:0,01
Özet (Çeviri)
Aim: Hysterectomy is an operation of great importance in gynecological surgery. Today, hysterectomy can be performed by abdominal and minimally invasive techniques (laparoscopic, vaginal, v-NOTES, robotic). In determining the hysterectomy method, the patient's clinic, anatomy, indication for hysterectomy, experience of the surgeon, and the equipment of the center where hysterectomy will be performed are decisive. Although it is thought that the vaginal route should be chosen more frequently in terms of patient comfort in the studies conducted in the literature, hysterectomy techniques have advantages and disadvantages compared to each other. The aim of this study was to retrospectively compare a new method, v-NOTES hysterectomy with vaginal hysterectomy and laparoscopic hysterectomy. Patients and Methods: Between January 1 2021 and December 1 2022, 186 cases of hysterectomy with benign indications performed in our Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology clinic were included in the study. While all v-NOTES hysterectomy operations performed in this date range were included in the study, the last 62 vaginal hysterectomy and the last 62 laparoscopic hysterectomy operations were included in the study in order to avoid bias in patient selection. Our study is a retrospective and single-centered study. Operations are included in an equal number of studies. Indications of these three hysterectomy techniques, pain scores and parities, postoperative discharge times, operation periods, age of the patients, basal mass index, preoperative and postoperative hemoglobin differences, whether there are intraoperative or postoperative complications, whether the patients have a previous history of cesarean section and/or pelvic surgery, the rates of oophorectomy and salpingectomy in the operations, the need for additional surgery, whether additional surgical procedures are performed and by uterine weight the three surgical techniques were evaluated comparatively. Results: When the three surgical techniques were compared, the least hemoglobin decrease was found in the v-NOTES hysterectomy group and the mean hemoglobin difference in v-NOTES hysterectomy was significantly lower than vaginal hysterectomy (p:0.0090.05). When the mean age of the patients who participated in our study was evaluated, it was observed that the mean age of the group that underwent vaginal hysterectomy was the highest and that there was a significant difference between v-NOTES hysterectomy and laparoscopic hysterectomy group (p: 0.010,05). When intraoperative complications were evaluated, bladder perforation was observed in 1 v-NOTES hysterectomy and 2 vaginal hysterectomy operations, and bleeding was observed in 1 vaginal hysterectomy operation. Postoperative complication did not occur for all three groups. Additional surgery was needed in 3 patients in the V-NOTES hysterectomy group and in 1 patient in the vaginal hysterectomy group. In the laparoscopic hysterectomy group, the need for additional surgery was not observed. When the additional surgical procedures used in these three surgical techniques are evaluated, the operation with the most additional surgical procedures is the vaginal hysterectomy group and the operation with the least additional surgical procedure is the laparoscopic hysterectomy group. When the three surgical techniques were evaluated comparatively, a significant difference was observed between the surgical techniques in terms of additional surgical procedure (p:0,01