Kliniğimizde benign endikasyonlar ile yapılan v-notes histerektomi, vajinal histerektomi ve laparoskopik histerektomi operasyonlarının cerrahi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Valuation of surgical outcomes of vaginal hysterectomy, laparoscopic hysterectomy, and v notes hysterectomy for benign indications in our clinic: A retrospective analysis
- Tez No: 869542
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Histerektomi, jinekoloji pratiğinde en sık yapılan operasyondur. Minimal invaziv cerrahi tekniklerinin giderek artan popülerliği ve yeni geliştirilen v NOTES histerektomi, abdominal yolla yapılan histerektomiye göre daha avantajlı gösterilmektedir. Farklı histerektomi yöntemlerinin cerrahi uygulamalar ve hasta sonuçları üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla merkezimizde laparoskopik histerektomi, vajinal histerektomi ve v-NOTES histerektomi tekniklerinin etkinlikleri, komplikasyon oranları ve ağrı skorları retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde benign endikasyonlar ile yapılan toplam 175 histerektomi hastası dahil edilmiştir. İnceleme kapsamında, 40 yaşın altında veya 80 yaşın üzerinde olan, malign endikasyonlarla opere edilen, endometriozis tanısı bulunan veya bu nedenle cerrahi geçiren, geçmişte pelvik radyasyon veya kemoterapi alan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Dahil etme kriterleri doğrultusunda, total laparoskopik histerektomi (TLH) ve vajinal histerektomi (VH) operasyon sayısının fazla olması nedeniyle bias olmaması için rasgele seçilen 60 TLH ve 60 VH operasyonu ile 55 v-NOTES histerektomi vakasıyla yapılmıştır. Çalışma boyunca değerlendirilen parametreler arasında hastaların demografik özellikleri, tıbbi geçmişleri, pelvik cerrahi öyküleri (yaş, parite, menopoz durumu, obstetrik geçmiş, vücut kitle indeksi (VKİ), eşlik eden komorbid hastalıklar), histerektomi endikasyonları, yapılan ek cerrahi prosedürler, operasyon süreleri, intraoperatif kanama miktarı, komplikasyon durumu, preoperatif ve postoperatif 24. saat hemoglobin farkı, 24. saat C-reaktif protein (CRP) değeri, 6. ve 24. saatlik VAS ağrı skorları, taburculuk süresi ve histopatolojik bulgular bulunmaktadır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların yaşları 40 ile 80 arasında değişmekte olup, ortalama 56,24±9,73 yıldır. BMI ölçümleri ortalama 29,21±2,16 kg/m2 olarak hesaplanmıştır. En sık histerektomi endikasyonunun pelvik organ prolapsusu %52,0 (n=91) olduğu gözlenmiştir. TLH grubunun yaş ortalaması, v-Notes (p=0,008) ve VH grubundan (p=0,001) küçük bulunmuştur (p0,05). Preoperatif ve post-operatif 6. ve 24. Saat Hb-Hct farkının ve postoperatif 24.saat C-reaktif protein (CRP) değerinin anlamlı olmadığı ve komplikasyon oranlarının benzer olduğu izlenmiştir (p>0,05). Veriler incelendiğinde 6. Ve 24. saat VAS skorunun TLH grubunda daha yüksek olduğu gözlenmiştir (p0,05) ve ortalama 2,38±0,83 gün olarak gösterilmiştir. Çalışmamızda gruplara göre intraoperatif ve postoperatif komplikasyon oranları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Ancak 4 intraoperatif ve 1 postoperatif komplikasyon izlenmiştir. v-NOTES operasyonunda 2 , VH'de 1 ve TLH'de 1 mesane seroza defekti izlenmiştir. Ayrıca 1 VH operasyonunda kanama ve postoperatif komplikasyon olarak cuff hematomu görülmüştür. Sonuç: Bu çalışma, histerektomi tekniklerinin cerrahi etkinlikleri ve hasta sonuçları üzerinde detaylı bir karşılaştırma sunmaktadır. Bulgular, minimal invaziv cerrahi yöntemlerin, özellikle vajinal histerektomi ve yenilikçi bir teknik olan v NOTES 'in, cerrahi etkinlik ve hastane sonuçları açısından önemli avantajlara sahip olduğunu göstermektedir. Bu tekniklerin daha az invaziv olması, kısa operasyon süresi, düşük komplikasyon oranı ve hızlı iyileşme süreci gibi önemli faydaları vurgulanmaktadır. Bu sonuçlar, cerrahi pratiğimizde minimal invaziv yaklaşımların daha fazla benimsenmesini teşvik etmekte ve hasta bakımında daha iyi sonuçlar elde etmek için önemli bir fırsat sunmaktadır. Ayrıca, farklı cerrahi yaklaşımların belirli hastalık durumları için avantajları ve dezavantajlarını ortaya koymaktadır. Hastaların özellikleri ve cerrahi ekibin deneyimi göz önünde bulundurularak, histerektomi için en uygun yöntemin belirlenmesinde bu bulguların dikkate alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hysterectomy stands as the most frequently performed operation in gynecological practice. The increasing popularity of minimal invasive surgical techniques and the newly developed v-NOTES hysterectomy are shown to be more advantageous compared to abdominal hysterectomy. In order to investigate the effects of different hysterectomy methods on surgical practices and patient outcomes, our center aimed to retrospectively compare the effectiveness, complication rates, and pain scores of laparoscopic hysterectomy, vaginal hysterectomy, and v-NOTES hysterectomy techniques. Materials and Methods: Between January 2020 and December 2023, a total of 175 patients who underwent hysterectomy for benign indications were included from the Department of Obstetrics and Gynecology at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, affiliated with Istanbul Health Sciences University. Patients under 40 years old or over 80 years old, those operated for malignant indications, diagnosed with endometriosis, or who had undergone previous pelvic radiation or chemotherapy were excluded from the study. In order to mitigate bias due to the higher number of total laparoscopic hysterectomy (TLH) and vaginal hysterectomy (VH) operations, 60 TLH and 60 VH operations were randomly selected along with 55 v-NOTES hysterectomy cases. Parameters evaluated throughout the study included patients' demographic characteristics, medical histories, pelvic surgical histories (age, parity, menopausal status, obstetric history, body mass index (BMI), accompanying comorbidities), indications for hysterectomy, additional surgical procedures performed, operation durations, intraoperative blood loss, complication status, preoperative and postoperative 24-hour hemoglobin difference, 24-hour C-reactive protein (CRP) value, 6-hour and 24-hour visual analog scale (VAS) pain scores, length of hospital stay, and histopathological findings. Results: The ages of the cases included in the study range from 40 to 80, with a mean of 56.24 ± 9.73 years. Body Mass Index (BMI) measurements were calculated with a mean of 29.21 ± 2,16 kg/m2. The most common indication for hysterectomy was observed to be pelvic organ prolapse, accounting for 52.0% (n=91) of cases. The mean age of the TLH group was found to be lower than that of the v NOTES (p=0.008) and VH groups (p=0.001) (p0.05). There was no significant difference observed in the preoperative and postoperative 6th and 24th hour Hb-Hct difference and postoperative 24th hour C reactive protein (CRP) value, and the complication rates were found to be similar (p>0.05). The data revealed that the 6th and 24th hour VAS scores were higher in the TLH group (p0.05), with a mean of 2.38 ± 0.83 days. In our study, there was no statistically significant difference in intraoperative and postoperative complication rates among the groups (p>0.05). However, 4 intraoperative and 1 postoperative complications were observed. Two bladder serosa defects were observed in the v-NOTES operation, 1 in VH, and 1 in TLH. Additionally, hemorrhage was seen in 1 VH operation and cuff hematoma was observed as a postoperative complication. Conclusion: This study provides a detailed comparison of surgical effectiveness and patient outcomes among hysterectomy techniques. The findings indicate that minimally invasive surgical methods, particularly vaginal hysterectomy and the innovative technique of v-NOTES, offer significant advantages in terms of surgical effectiveness and hospital outcomes. The benefits of these techniques, such as being less invasive, shorter operation time, lower complication rates, and faster recovery, are emphasized. These results encourage greater adoption of minimally invasive approaches in our surgical practice and present an important opportunity to achieve better outcomes in patient care. Additionally, it highlights the advantages and disadvantages of different surgical approaches for specific disease conditions. Considering patient characteristics and the surgical team's experience, it is important to take these findings into account when determining the most suitable method for hysterectomy.