Stratejik halkla ilişkiler yönetim sürecinde veri madenciliğinin kullanımı: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
Using data mining in strategic public relations management process: The case of Süleyman Demirel University
- Tez No: 780769
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde teknoloji geçmişte olduğu gibi yeni iletişim araç ve imkânları ile iletişim süreçlerini geliştirmekte ve dönüştürmektedir. Bu değişim iletişim olanaklarına ulaşımın geçmişe göre daha kolay hale gelmesine yol açmış, dolayısıyla ortaya çıkan işlem sayısındaki artış bu konuları çözümlemek ve yönetmek sorumluluğu taşıyan halkla ilişkiler ve yönetim bilim dallarına yeni görevler yüklemiştir. Bu sorunların çözümü ise yine sorunları ortaya çıkaran teknolojinin ortaya koyduğu olanaklarla mümkündür. Sorunların temel öğesi etkileşimler sonucu ortaya çıkan büyük miktardaki karmaşık ve yapılandırılmamış veridir. Büyük miktardaki verinin içinde amaçlara göre yapılmayan herhangi bir çalışma istenilen sonuçları vermekten çok uzak kalmaktadır. Stratejik yönetim sürecinde ortaya koyulan stratejilere uygun iletişim amaçları, hedefleri, taktikleri ve programları geliştiren halkla ilişkiler, veri madenciliği yöntem ve araçlarını kullanabilir. Bu çalışmada stratejik halkla ilişkiler sürecinde veri madenciliğinin bir araç olarak sunacağı imkân ve olanakların ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için Süleyman Demirel Üniversitesinin 2016-2020 yıllarını kapsayan stratejik plan belgesinin ortaya koyduğu stratejiler bağlamında, kurumun halkla ilişkiler çalışmalarından birisi olan web haberleri üzerinden veri madenciliği yöntemlerini kullanan bir araştırma deseni planlanmıştır. Elde edilen bulgular halkla ilişkiler stratejik yönetim bağlamında değerlendirilmiştir. Buna göre kurumun stratejik planında bulunan stratejilerin, kurum temsilcilerinin, birimlerin ve paydaşların web haberleri özelinde halkla ilişkiler süreçlerine amaç ve hedeflere uygun olarak nasıl dahil edildiğine yönelik bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular üzerinden veri madenciliği yöntem ve araçlarının büyük verinin temizlenmesine ve sınıflandırılmasına olanak sağlayarak stratejik halkla ilişkiler yönetim sürecinin paydaş, gündem ve kamu evrelerine katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology develops and transforms communication processes with new communication tools and possibilities, as in the past. This change has led to easier access to communication opportunities compared to the past, so the increase in the number of transactions has imposed new tasks on public relations and management disciplines, which are responsible for resolving and managing these issues. The solution of these problems is possible with the possibilities offered by the technology that reveals the problems. The core element of the problems is the large amount of complex and unstructured data that emerges as a result of interactions. Any study that is not carried out according to the objectives in the large amount of data is far from giving the desired results. Public relations that develops communication goals, objectives, tactics and programs in line with the strategies laid out in the strategic management process can use data mining methods and tools. In this study, it is aimed to reveal the possibilities and possibilities that data mining will offer as a tool in the process of strategic public relations. In order to achieve this aim, a research design that uses data mining methods over WEB news, which is one of the public relations studies of the institution, has been planned in the context of the strategies revealed by the strategic plan document covering the years 2016-2020 of Süleyman Demirel University. The findings were evaluated in the context of public relations strategic management. Accordingly, findings that can be inputs were obtained in the evaluation of the compliance of the strategies, institution representatives, units and stakeholders with the objectives and targets specified in the institution's strategic plan document in the creation of news content, and in the planning phase to be carried out in the future. As a result of the study, it was concluded that the potential possibilities of data mining and big data can be used with methods and tools that will contribute to the public relations strategic management process.