Farklı implant bağlantılarının implant ve protetik parçalar üzerindeki yük dağılımına etkisinin sonlu elemanlar analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different implant connections on load distribution on implants and protective parts by finite element analysis method
  1. Tez No: 780768
  2. Yazar: METEHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİSU YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONGUN ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dental implantlar, günümüzde kısmi ve tam dişsizlik olgularında akla gelen ilk tedavi seçeneği haline gelmiştir. Oklüzal kuvvetler altında doğal dişlerde, implantlarda ve çevre dokularda bir takım stresler oluşmaktadır. Bu çalışmada, farklı implant-abutment bağlantı tasarımlarının stres dağılımları sonlu elemanlar analizi ile incelenmiştir. Çalışmada, üç farklı implant-abutment bağlantı tasarımına sahip implant sistemleri sanal ortamda modellenmiştir. Daha sonra bu modeller ISO-14801 standardına uygun şekilde hazırlanan platforma yerleştirilmiştir. Ardından 300N kuvvet ile hem statik hem de 4Hz frekans ve 1x106 baskı sayısında dinamik yorulma testi uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre farklı implant-abutment bağlantı tiplerinde farklı stres dağılımları görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre implant-abutment bağlantı tasarımının, implantların prognozunu etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
At the present time, dental implants have become the first treatment option that comes to mind in cases of partial and complete edentulism. Under occlusal forces, some stresses occur on natural teeth, implants and surrounding tissues. In this study, stress distributions of different implant-abutment connection designs were investigated by finite element analysis. In the study, implant systems with three different implant-abutment connection designs were modeled in a virtual environment. Later, these models were placed on the platform prepared in accordance with the ISO-14801 standard. Then, both static and 4Hz frequency and 1x106 cycle dynamic fatigue tests were applied with 300N force. According to the results of the study, different stress distributions were observed in different implant-abutment connection types. According to the results obtained, it is thought that the design of the implant-abutment connection will affect the prognosis of the implants.