Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda biyokimyasal parametrelerin mortalite ile ilişkisi
The relationship of biochemical parameters and mortality in patients in the intensive care unit
  1. Tez No: 780778
  2. Yazar: ZÜLKÜF ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN PAŞALI KİLİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Yoğun bakım üniteleri (YBÜ), yaşamı tehdit eden ciddi hastalık ve organ yetmezliği gelişmiş olan, yaşamsal faaliyetleri dışardan cihazlarla ve ilaçlarla desteklenen hastaların takip edildiği, üst düzey tedavi ve izlemin yapıldığı hastane birimleridir. Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların ölüm riski klinik bulgular ve laboratuvar testleri ile tahmin edilebilmektedir. Çalışmamızın amacı YBÜ'ye kabul edilen hastaların ilk yatış anındaki klinik durumları, prognostik risk skorlama sistemleri, biyokimyasal, hematolojik parametreleri ile mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız, 01.07.2018 ve 30.07.2020 tarihleri arasında K.S.B.Ü. Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde yapılan, tanımlayıcı, kesitsel, retrospektif kohort çalışmasıdır. Çalışmaya toplam 490 hasta alındı. Hastaların ilk yatış verileri; cinsiyeti, yaşı, kronik hastalıklar, yatış nedenleri, yoğun bakımda yatış gün sayısı, hastane yatış gün sayısı, mekanik ventilasyon ihtiyacı, NRS-2002 Skoru, hemogram parametreleri, biyokimya parametreleri (üre, kreatinin, ALT, AST, albümin, sodyum, potasyum, kalsiyum, ürik asit, CRP, laktat dahil olmak üzere) kayıt altına alındı. Yoğun bakımda vefat eden ve taburcu olan hastaların klinik demografik verileri, yatış kan değerleri istatiksel analiz yapılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 490 hastanın 258'i erkek, 232'si kadın idi. Hastaların median yaş ortalaması 72 (63-80) idi. İncelenen 490 hastanın 211'i (%43,1) vefat etmiş, 279'u (%46,6) ise yoğun bakımdan taburcu olmuştu.
Özet (Çeviri)
Objective: Intensive care units (ICUs) are hospital units where patients with serious life-threatening diseases and organ failure, whose vital activities are supported by external devices and drugs, are followed, and high-level treatment and follow-up are made. The risk of death of patients hospitalized in the intensive care unit can be estimated by clinical findings and laboratory tests. The aim of our study is to investigate the relationship between the clinical conditions, prognostic risk scoring systems, biochemical and hematological parameters and mortality at the time of first hospitalization of the patients admitted to the ICU. Materials and Methods: Our study is a descriptive, cross-sectional, retrospective cohort study conducted in K.S.B.Ü Evliya Çelebi Training and Research Hospital Internal Diseases Intensive Care Unit between 01.07.2018 and 30.07.2020. A total of 490 patients were included in the study. First hospitalization data of the patients; gender, age, chronic diseases, reasons for hospitalization, number of days of hospitalization in intensive care, number of hospitalization days, need for mechanical ventilation, NRS-2002 score, hemogram parameters, biochemistry parameters (urea, creatinine, ALT, AST, albumin, sodium, potassium, including calcium, uric acid, CRP, lactate) were recorded. The clinical demographic data and hospitalization blood values of the patients who died and were discharged from the intensive care unit were evaluated by statistical analysis. Results: Of the 490 patients included in our study, 258 were male and 232 were female. The median age of the patients was 72 (63-80). Of the 490 patients examined, 211 (43.1%) died and 279 (46.6%) were discharged from the intensive care unit.